• Пологова та перинатальна травма дітей у практиці дитячого хірурга (клінічні спостереження)
ua До змісту Повний текст статті

Пологова та перинатальна травма дітей у практиці дитячого хірурга (клінічні спостереження)

Paediatric surgery.Ukraine.2019.3(64):53-56; DOI 10.15574/PS.2019.64.53

О.В. Риженко
КЛПЗ «Чернігівська обласна дитяча лікарня», Україна

Для цитування: О.В. Риженко. (2019). Пологова та перинатальна травма дітей у практиці дитячого хірурга (клінічні спостереження). Хірургія дитячого віку. 3(62): 53-56. doi 10.15574/PS.2019.64.53
Стаття надійшла до редакції 28.04.2019 р., прийнята до друку 3.09.2019 р.

Пологова травма – це порушення цілісності та розлад функції тканин та органів новонародженого, що виникають під час пологів. Найбільш складними клінічними випадками є новонароджені з пологовою травмою органів черевної порожнини.
Мета: узагальнення факторів ризику розвитку пологової та перинатальної травми у дітей та визначення можливості використання додаткових методів діагностики для вчасного виявлення травматичних уражень органів черевної порожнини у новонароджених.
У статті наведені клінічні спостереження дітей з пошкодженням паренхіматозних та порожнистих органів черевної порожнини внаслідок пологової та перинатальної травми. Наведені клінічні випадки тромбозу судин брижі кишечника, двохетапного розриву селезінки та розриву сечового міхура. Описані етапи виявлення та використання додаткових методів діагностики травматичних пошкоджень органів черевної порожнини. Показана лікувальна тактика та хірургічні втручання у таких дітей. При аналізі акушерського анамнезу виявлено, що важкі пологові травми обумовлені провокуючими факторами, такими як затяжні чи стрімкі пологи, макросомія (великий плід), недоношеність, акушерська допомога в пологах, патологічне положення або вставлення плода, патологічна форма тазу – у матері вузький таз, обвиття пуповини навколо шиї. Для виявлення пологової травми необхідно широко використовувати додаткові методи дослідження – ультразвукові та рентгенологічні.
Автор заявляє про відсутність конфлікту інтересів.
Ключові слова: пологова травма, перинатальна травма, хірургічне лікування.

ЛІТЕРАТУРА

1. Венцковський БМ, Вітовський ЯМ, Голяновський ОВ та ін. (2008). Перинатологія: посібник для акушерів, неонатологів та сімейних лікарів. Кіровоград: Поліум: 568.

2. Жаркіх АВ, Амро ІГ, Онопченко СП та ін. (2013). Фізіологічна вагітність та фізіологічні пологи. Запоріжжя: Запорізький державний медичний університет: 138.

3. Клоерті ДП, Ейхенвальд ЕК, Старк ЕР. (2010). Посібник з неонатології: пер. з англ. Київ: Фенікс: 856.

4. Пасієшвілі НМ. (2016). Аналіз перинатальної захворюваності і смертності в умовах перинатального центру та шляхи її зниження. Scientific Journal ScienceRis. 1(18); 3: 37-43.

5. Поталов СО, Семенова ТО, Москальов ОП. (2012). Невідкладна допомога в акушерстві. Медицина невідкладних станів. 4 (43): 24-28.