- Журнали
- Реабілітація та паліативна медицина
Реабілітація та паліативна медицина PRM-01-2023
Міжнародний науково-практичний журналМатеріали, представлені на сайті, поширюються під ліцензією Creative Commons 4.0 Unported
ПРО ЖУРНАЛ
Журнал видається з 2015 року. Видання журналу здійснюється спільно з Всеукраїнською громадською організацією «Українська ліга сприяння розвитку паліативної і хоспісной допомоги», Національною академією післядипломної освіти ім. П.Л. Шупіка. Журнал гармонійно поєднує інформацію про сучасні оптимальні організаційно-методичні форми, методи і технології, які покликані поліпшити життя пацієнтів, та сприяє консолідації медиків і громадськості у вирішенні проблем охорона здоров'я. Крім того, на сторінках журналу знайдуть професійну і правову підтримку фахівці, зайняті в області медико-соціальної реабілітації і паліативної допомоги.
АТЕСТАЦІЯ ВАК
Наказом МОН України № 1222 від 07.10.2016 р. Міжнародний журнал «Реабілітація та паліативнамедицина» включений у перелік наукових спеціалізованих видань, у яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата медичних наук. процесі реєстрації
РЕФЕРУВАННЯ ТА ІНДЕКСУВАННЯ
У процесі оформлення в Институті проблем регістрації інформації НАН України та включення в реферативну базу «Україна наукова»
ЦІЛІ ТА ЗАВДАННЯ
Поширення в медичних і суспільних колах інформації з актуальних питань паліативної медицини, які пов'язані з сучасними проблемами вітчизняної системи охорони здоров'я; впровадження і розвиток інтегрованої міжсекторальної допомоги важко хворим пацієнтам.
РЕДКОЛЕГІЯ ТА РЕДАКЦІЙНИЙ СКЛАД
Головний редактор – Князевич В.М.,
Голова правління ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги», д.мед.н., зав. кафедри управління охороною суспільного здоров'я Національної академії державного управління при Президентові України
Заступник Головного редактора – Моісеєнко Р.О.,
д.мед.н., зав. кафедри дитячої неврології та медико-соціальної реабілітації НМАПО ім. П.Л. Шупика, заступник Голови правління ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги», заслужений лікар України
Науковий редактор – Губський Ю.І.,
д.мед.н., проф., член-кор. НАМН України, зав. кафедри паліативної та хоспісної медицини НМАПО ім. П.Л. Шупика, заступник Голови правління ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги»
Відповідальний секретар – Царенко А.В.,
к.мед.н., доцент кафедри паліативної та хоспісної медицини НМАПО ім. П.Л. Шупика
Директор проекту – Бахтіярова Д.О.,
Генеральний директор ТОВ «Група компаній Мед Експерт»
Випускаючий редактор – Шейко І.О.
Верстка, дизайн – Татьяна (поставьте себя)
Редакційна Колегія
Антипкін Ю.Г. (м. Київ)
Вороненко Ю.В. (м. Київ)
Гречаніна О.Я. (м. Харків)
Губенко І.Я. (м. Черкаси)
Децик О.З. (м. Івано-Франківськ)
Донская С.Б. (м. Київ)
Колеснік О.О. (м. Київ)
Колупаєва А.А. (м. Київ)
Лісний І.І. (м. Київ)
Мартинюк В.Ю. (м. Київ)
Матюха Л.Ф. (м. Київ)
Міщенко Т.С. (м. Харків)
Пінчук І.Я. (м. Київ)
Слугоцька І.В. (м. Івано-Франківськ)
отець Ігор Бойко (м. Львів)
Редакційна рада:
Бабов К.Д. (м. Одеса)
Болтівець С.І. (м. Київ)
Вайнилович (Беларусь)
Гойда Н.Г. (м. Київ)
Глумчер Ф.С. (м. Київ)
Хубертус фон Фосс (Німеччина)
Глушко Л.В. (м. Івано-Франківськ)
Козявкін В.І. (м. Трусквець)
Корж О.М. (м. Харків)
Максименко С.Д. (м. Київ)
Місяк С.А. (м. Київ)
Мясоєдов С.Д. (м. Київ)
Міклош Лукаш (Угорщина)
Нетяженко В.З. (м. Київ)
Омельченко Л.І. (м. Київ)
Пальчик А.Б. (Росія)
Семигіна Т.В. (м. Київ)
Стаднюк Л.А. (м. Київ)
Христина де Вальден-Галушко (Польща)
Хусейнов З.Х. (Таджикистан)
Ціалковська-Риж О. (Польща)
Шафер Юдіт (Угорщина)
Шекера О.Г. (м. Київ)
Чайковська В.В. (м. Київ)
Черенько С.О. (м. Київ)
Яковенко І.В. (м. Київ)
Ястремська С.О. (Тернопіль)
ПОЛІТИКА ЖУРНАЛА
Журнал видається українською, російською та англійською мовами.
Журнал публікує результати оригінальних досліджень, проблемні та дискусійні матеріали, звіти конференцій, семінарів та інших заходів з питань реабілітації та пліативнох медицини, літературні огляди та лекції, рецензії на книжки, монографії, підручники тощо, інформує читачів про фармацевтичні новинки та досягнення в області вітчизняних та зарубіжних інновацій.
Матеріали, що надходять для публікації в журналі, проходять рецензування членами редакційної колегії, розглядаються та рекомендуються Вченою радою Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика до друку.
Редакція зберігає право на незначну літературну редакцію текстів та скорочення, зі збереженням авторського стилю.
Надані матеріали не повертаються.
Висловлені у статтях положення не обов’язково збігаються з точкою зору редакційної колегії. Відповідальність за достовірність інформації у статтях, точність назв, прізвищ та цитат несуть автори.
У випадках виявлення плагіату відповідальність несуть автори наданих матеріалів.
Передрук публікацій в інших виданнях дозволяється тільки з письмової згоди редакції журналу з обов’язковим посиланням на першоджерело.
БІОЕТИКА, ІНФОРМОВАНА ЗГОДА, КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ
розділ знаходиться у розробці
ПРОЦЕС І ПОРЯДОК РЕЦЕНЗУВАННЯ
Всі наукові статті, що надійшли до редакції журналу, підлягають обов’язковому рецензуванню. Після реєстрації матеріали рукопису оцінюються на відповідність оформлення вимогам і профілю журналу, потім направляються для наукового рецензування як мінімум 2-м зовнішнім експертам відповідної сфери. Рукопис проходить подвійне сліпе рецензування, при якому ані автори, ані рецензенти не знають один одного. Середній час рецензування складає 2-3 тижні.
На підставі висновку рецензентів, головний редактор/редакційна колегія вирішує:
– прийняти рукопис для публікації з невеликими правками або без них;
– відправити манускрипт авторам для виправлення зазначених недоліків з подальшим прийняттям рішення про публікацію в журналі;
– відмовити в публікації статті (зазвичай на підставі відсутності новизни, недостатньої концептуальності або суттєвих технічних та/або проблем інтерпретації результатів досліджень.
Результати рецензування базуються на запропонованих рекомендаціях експертів. Думка рецензента не є остаточною. Остаточним є рішення головного редактора/редакційної колегії про публікацію статті.
У випадку позитивного результату рецензування, рукопис направляється в редакцію для подальшої обробки та публікації.
У випадку необхідності переробки рукопису автору направляється рецензія разом зі всіма зауваженнями та побажаннями рецензента та головного редактора. Перероблений варіант рукопису направляється на повторне рецензування.
У разі негативної рецензії на рукопис автору направляється мотивована відмова. Рукопис автору не повертається.
Під час роботи з наданими в редакцію статтями редактори дотримуються конфіденціальності щодо будь-якої інформації. Все листування між рецензентами та авторами ведеться через редакцію. Всі матеріали, що виникають в ході рецензування, редакційної обробки манускрипту: листування з журналом, звіти експертів щодо розгляду статті, інші конфіденційні матеріали не повинні розміщатися на веб-сайтах, бути опублікованими без попереднього погодження з боку редакційної колегії або представленими як опубліковані.
ТЕМАТИКА ПУБЛІКАЦІЙ
Усі статті в журналі розподіляються за основними рубриками:
– актуальна тема
– Організація паліативної та реабілітаційної допомоги
– матеріали конференції
– обговорюємо проекта
ПРАВИЛА ПОДАННЯ МАТЕРІАЛУ ДЛЯ ПУБЛІКАЦІЇ
ПРАВИЛА ДЛЯ АВТОРІВ
З ОФОРМЛЕННЯ ТА НАДАННЯ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ ПУБЛІКАЦІЇ
Ці правила для авторів складені відповідно до вимог Міжнародного комітету редакторів медичних журналів (ICMJE), метою яких є використання передового досвіду та етичних стандартів при проведенні наукових досліджень та їх публікації в медичних журналах.
Журнал приймає до розгляду статті про результати наукових досліджень, у тому числі дисертаційних робіт, оглядові статті, повідомлення про клінічні випадки, коментарі та інші матеріали.
Відповідальність за достовірність і оригінальність наданих матеріалів (фактів, цитат, прізвищ, імен, результатів досліджень тощо) несуть автори.
Редакція забезпечує рецензування статей, виконує спеціальне та літературне редагування, залишає за собою право скорочувати обсяг статей. Відмова авторам у публікації статті може здійснюватись без пояснення його причин и не вважатися негативним висновком щодо наукової та практичної значущості роботи.
Статті, оформлені без дотримання правил, не розглядаються і не повертаються авторам.
Направлення статті для публікації
Рукопис направляється у видавництво поштою або на електронну адресу pediatr@med-expert.com.ua. Рукопис супроводжується офіційним листом від установи, де проводились дослідження, підписаним керівництвом організації; висновком експертного комітету установи, а також титульною сторінкою рукопису з підписом керівника організації, завіреним печаткою установи. Скан-копії супровідних документів можна направляти на електронну адресу видавництва.
Супровідний лист. У супровідному листі зазначаються назва статті, повне ім’я автора(ів), тип статті (наприклад, оригінальна стаття, опис клінічного випадку, оглядова стаття тощо), відсутність або наявність конфлікту інтересів, а також що при проведенні дослідження і підготовці рукопису було дотримано етичних вимог. Крім того, повинна бути заява про те, що рукопис ще не був опублікованим, прийнятим або знаходиться на розгляді в іншому видавництві. Одночасне подання рукопису в різні видавництва, а також дублювання статей (навіть у разі публікації статті іншою мовою) не допускається.
Експертний висновок установи для публікації. Кожна установа, в якій проводяться дослідження, має експертну комісію. Основна мета експертної комісії – надати попередній висновок про можливість публікації статті, в якому зазначаються виконання етичних і публікаційних стандартів, висновок локального етичного комітету, конфіденційність, новаторство статті, конфлікт інтересів тощо. Результатом експертної оцінки є позитивне рішення про направлення статті для публікації, яке направляється в журнал разом із супровідним листом та рукописом.
Оформлення рукопису
Загальні положення
Рукопис має бути набраним у Microsoft Word, формат листа А4, шрифт Times New Roman, кегль 12, міжрядковий інтервал 1,5, поля: верхнє та нижнє 2,0 см, ліве 2,5 см, праве 1,0 см.
Ілюстрації (таблиці, рисунки) повинні розташовуватися після першого згадування у тексті.
При використанні абревіатур/скорочень у тексті вони обов’язково розшифровуються при першому згадуванні (абревіатура/скорочення розміщується у круглих дужках), далі по тексту використовується тільки абревіатура/скорочення у незміненому вигляді. Автори повинні уникати скорочень у заголовках та підписах до ілюстрацій. Одиниці виміру позначаються відповідно до десяткової системи мір і ваги СІ (Міжнародна система одиниць).
Стаття складається з наступних елементів: титул, реферати українською, російською, англійською мовами з ключовими словами, основний текст, список літератури, довідка про авторів.
Рукописи для публікації приймаються українською, російською або англійською мовами. Стаття англійською мовою публікується без перекладу на українську/російську мову. Допускається подача статті двома мовами (англійська та українська/російська).
У список літератури включаються вже опубліковані матеріали та документи, що безпосередньо пов’язані з темою дослідження, переважно наукові публікації останніх років. У список літератури не включаються статті, які ще не опубліковані; внутрішні документи; статті з Вікіпедії та ін. неперевірених джерел. Список літератури повинен бути пронумерованим в алфавітному порядку. Посилання на літературні джерела в тексті статті позначаються цифрами в квадратних дужках і відповідають нумерації джерел у списку літератури. Автори несуть відповідальність за точність посилань.
На останній сторінці повинні бути підписи авторів та зазначено внесок кожного автора у підготовку рукопису.
У кінці рукопису наводиться довідка про авторів. Зазначаються прізвища, імена, по батькові (повністю), вчений ступінь, вчене звання, посада в установі/установах, робоча адреса з поштовим індексом, робочий телефон і адреса електронної пошти всіх авторів; ідентифікатор ORCID (https://orcid.org/register). Скорочення не допускаються. Якщо автор працює в декількох організаціях, зазначаються дані за всіма організаціями.
Для забезпечення зворотного зв’язку з редакцією зазначається адреси електронної пошти всіх авторів. Автор, відповідальний за зв’язок із редакцією, надає свій мобільний/контактний номер телефону. Електронні адреси та номери мобільних телефонів не публікуються.
Види публікацій
Визначення виду публікації є першим кроком у підготовці рукопису. До кожного виду публікацій існують спеціальні вимоги щодо оформлення. Нижче наведені основні види публікацій.
Оригінальні статті описують нові та важливі результати наукових досліджень, проведених автором (групою авторів).
Основний текст повинен бути структурованим за наступними розділами: «Вступ», «Мета дослідження», «Матеріали та методи дослідження», «Результати досліджень і їх обговорення» (основна частина, ілюстрована таблицями, графіками, цифрами зі статистичним аналізом, інтерпретація отриманих даних), «Висновки», «Перспективи подальших досліджень», «Конфлікт інтересів», «Вдячність». Наприкінці наводиться список використаної літератури.
Основний текст статті не повинен перевищувати 8 сторінок, без урахування резюме, списку літератури, таблиць і рисунків. Список літератури повинен містити не менше 6, але не більше 30 джерел.
Оглядова стаття – це всебічний аналіз конкретної теми, проведений автором або групою авторів, який включає систематичний та метааналіз. Оглядова стаття не повинна перевищувати 12 сторінок основного тексту (без урахування списку літературу, таблиць і рисунків). Оглядова стаття може бути підписана не більше ніж 5 авторами. Список літератури не повинен перевищувати 50 джерел.
Опис клінічних випадків – це цікаві та рідкісні клінічні спостереження, що мають певний інтерес для практичної діяльності та підвищення професійного рівня медичних працівників. Випадки повинні бути унікальними у вирішенні діагностичних або терапевтичних проблем. Основний текст такої статті повинен мати наступні підзаголовки: вступ, опис клінічного випадку, обговорення та список літератури. Основний текст статті не повинен перевищувати 7 сторінок (без урахування списку літератури, таблиць і рисунків), містити мінімальну кількість ілюстрацій. Список літератури не повинен перевищувати 10 джерел. У підготовці статті можуть брати участь не більше ніж 5 авторів.
Тези конференцій (конгресів) мають містити коротку, але повну, інформацію про проведені дослідження, клінічні спостереження і не повинні перевищувати 3-5 сторінок. Вони можуть бути структурованими, містити ключові слова, список літератури (не більше 7 джерел). Резюме та відомості про авторів до тез не вимагаються.
Вимоги до структурних елементів рукопису
Титул. На першій сторінці повинні зазначатися код УДК (Універсальний десятковий класифікатор), назва статті (малими літерами, починаючи із великої), автор/ри (ініціали та прізвище), назва організацій (повні, без абревіатур), місто, країна.
Якщо робота підготовлена декількома авторами з різних організацій, після кожного прізвища повинен стояти індекс, який відповідає номеру організації у наведеному переліку організацій.
Назва повинна бути короткою та інформативною, не більше 150 символів, передавати основний зміст статті та не містити абревіатур.
Реферат. Усі види статей (крім тез) супроводжуються рефератами і ключовими словами (від 3 до 8 слів, розташованими в порядку значущості) українською, англійською та російською мовами.
Реферат є самостійним і повноцінним джерелом інформації з коротким і послідовним викладенням матеріалу публікації, що висвітлює зміст статті. Посилання на джерела літератури, рисунки та таблиці в рефераті не допустимі.
Реферати на всіх мовах обов’язково містять назву статті (малими літерами, починаючи із великої), автора/рів (ініціали та прізвище), назви організацій (повні, без абревіатур), місто, країна, ключові слова.
Реферати для оригінальних статей повинні бути структурованими з наступними підзаголовками: актуальність, мета, матеріали і методи, результати, висновки та ключові слова.
Структурування рефератів оглядових статей не вимагається.
Реферати статей, присвячених опису клінічних випадків, можуть бути структурованими з наступними підзаголовками: вступ, клінічний випадок, висновки, ключові слова.
Вступ. Вступ повинен бути якомога коротшим. Висвітлються актуальність і значущість досліджень, надається короткий історичний огляд, обґрунтовуються цілі і завдання проведених досліджень. Широко висвітлюються дані, на підставі яких була вироблена гіпотеза і обґрунтовано проведення досліджень. Вступ повинен містити посилання на джерела літератури.
Матеріали і методи досліджень. Цей розділ повинен містити досить детальні відомості про проведені дослідження та використані методи, так щоб їх можна було відтворити. При використанні медичного обладнання та інструментів автори повинні зазначити фірму та країну виробника.
Розділ містить кількісні та якісні характеристики об’єктів дослідження, критерії їх включення/виключення, опис методів дослідження (рандомізовані, контрольовані, когортні, «випадок-контроль», методом поперечних зрізів, клінічні тощо).
Потребують детального опису оригінальні, запропановані авторами методики досліджень. На інші, раніше опубліковані методики, достатньо посилання на джерело літератури.
У даному розділі обов’язково зазначається, що дослідження проводились відповідно до стандартів біоетики, були погоджені етичним комітетом установи або національною комісією з біоетики.
Під час проведення експериментів за участі донорів та/або пацієнтів, із залученням будь-яких матеріалів людського походження може бути використане формулювання: «Дослідження було виконане відповідно до принципів Гельсінської Декларації. Протокол дослідження погоджений Локальним етичним комітетом (ЛЕК) для всіх, хто брав участь». А для досліджень з участю лабораторних тварин: «Під час проведення експериментів з лабораторними тваринами всі біоетичні норми і рекомендації були дотримані».
Даний розділ повинен містити інформацію про згоду пацієнтів і добровольців взяти участь у дослідженнях, отриманні ними детальних роз’яснень про те, які процедури вони будуть проходити («На проведення досліджень була отримана поінформована згода пацієнтів (батьків дітей або їхніх опікунів)»).
У кінці розділу обов’язково зазначаються методи і критерії статистичної обробки даних, характер розподілу вибірки.
Результати досліджень та їх обговорення. У цьому розділі слід коротко представити результати проведених досліджень, їх статистичну обробку. Таблиці та рисунки повинні доповнювати текст статті, а не дублювати його. Обговорення результатів включає інтерпретацію та об’єктивний коментар отриманих даних, визначення їх значущості та зв’язку з іншими дослідженнями.
Висновки. У кінці статті повинні бути представлені основні висновки або висновки про результати проведених досліджень відповідно до поставлених мети та завдань, а також зазначаються перспективи або необхідність подальших досліджень.
Конфлікт інтересів. Автори повинні зазначити наявність/відсутність будь-якого конфлікту інтересів щодо даної статті. Приклад: «Автори заявляють про відсутність конфлікту інтересів» або «Матеріал підготовлений за сприяння компанії …»
Публікація даних про конфлікт інтересів у статті є обов’язковою.
Подяка. Автори можуть подякувати за сприяння у підготовці, написанні та/або публікації статті. Можуть бути зазначені джерела підтримки, включаючи спонсорство.
Література. Авторам рекомендується посилатися на первинну літературу, а не на огляд статей. Під час складання списку джерел літератури необхідно дотримуватися стандартів, які визначені журналом відповідно до міжнародних рекомендацій. При цитуванні публікацій перевагу слід надавати останнім, найсучаснішим виданням. Автори несуть відповідальність за точність посилань.
Список літературних джерел повинен бути розміщеним у кінці рукопису та пронумерованим в алфавітному порядку. Список літератури, сформований у вигляді посторінкових або кінцевих посилань, не допускається. В основному тексті рукопису літературні джерела, на які посилаються автор(и), зазначаються арабськими цифрами, поміщеними у квадратні дужки.
Необхідно надати два варіанти списку літератури.
Перший варіант наводиться одразу після тексту статті, джерела розташовуються за алфавітом (спочатку праці, опубліковані на українською або російською мовами, далі – на інших мовах).
Другий варіант повністю повторює перший, але джерела українською та російською мовами ПЕРЕКЛАДАЮТЬСЯ! на англійську. В разі, якщо джерела літератури подані тільки англійською мовой, достатньо одного варіанту.
Другий варіант необхідний для оформлення електронної англійської версії номеру журналу, аналізу статті у міжнародних наукометричних базах даних, підвищення індексу цитування авторів.
Згідно Наказу МОН України №40 від 12.01.2017 р. «Про затвердження вимог до оформлення дисертацій» оформлення списку літератури здійснюється відповідно до стилю APA (American Psychological Association style), що застосовується у дисертаційних роботах та використовуються у пошукових системах Інтернету.
Приклади оформлення літературних джерел
Журнальна публікація
Автор AA, Автор BB, Автор CC. (2005). Назва статті. Назва журналу. 10(2); 3: 49-53.
Книга
Автор AA, Автор BB, Автор CC. (2006). Назва книги. Місто: Видавництво: 256.
Глава у книзі
Автор AA, Автор BB, Автор CC. (2006). Назва розділу (глави). У кн. Автор книги. Назва книги. Під ред. Прізвище СС. Місто: Видавництво: 256.
Інтернет-ресурс
Автор AA, Автор BB, Автор CC. (2006). Назва статті. Назва журналу/книги (якщо є). URL-адреса публікації.
Таблиці. Таблиці повинні мати заголовок і порядковий номер. Примітки до таблиці розміщуються під таблицею. Всі таблиці повинні бути указані в основному тексті, їх слід пронумерувати послідовно у тому порядку, в якому вони зустрічаються в основному тексті. Таблиці розміщуються в основному тексті статті одразу після абзацу, де вони згадуються. Посилання на таблицю робиться за допомогою арабських цифр (Наприклад, табл. 1). Таблиці не повинні дублювати зміст тексту. Вони повинні складатися, принаймні, з двох стовбців; стовбці завжди мають заголовки. Автори повинні переконатися, що дані у таблицях відповідають тим, які указані у відповідних місцях у тексті. Підсумкові суми складаються коректно, а відсотки правильно розраховуються.
Рисунки. Кількість ілюстрацій (рисунки, схеми, діаграми) має бути мінімальною. Ілюстрації (діаграми, графіки, схеми) будуються у програмах Word або Exсel, фотографії повинні бути збережені в одному з наступних форматів: PDF, TIFF, PSD, EPS, AI, CDR, QXD, INDD, JPG (150-600 dpi). Рисунки розміщають у текст статті одразу після першого згадування або помічається місце, де має бути рисунок. У підпису до рисунку наводять його назву, пояснення всіх умовних визначень (цифр, літер, кривих тощо).
ПЕРЕВАГИ ДЛЯ АВТОРІВ
· можливість присвоювання статтям цифрового ідентифікатора об’єкта (DOI;
· безкоштовна публікація статей;
· можливість подачі статей на одній з трьох мов: українською, російською або англійською;
· безкоштовне поширення електронної версії у мережі Інтернет;
· можливість публікації у короткий термін;
· періодичність виходу номерів журналу не менше, ніж 6 разів на рік;
· можливість електронного надання статті з любой частини світу через зручний веб-інтерфейс;
· відповідність друкованої та електронної версії журналу міжнародним стандартам;
· увага редакції до кожного автора та відкритість до спілкування.
ПІДПИСКА ТА РОЗПОВСЮДЖЕННЯ
З питань розміщення реклами звертайтесь в редакцію по тел. +38 044 498 08 80 (34) к Арестович Ірині Василівні
КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ
Група компаній «МедЕксперт»
Адреса для кореспонденції: 04211, Україна, м. Київ, а/с 80
Телефон/факс: +38 044 498 0834; +38 044 498 0880.
Е-mail: pediatr@med-expert.com.ua; seminar@med-expert.com.ua
Сайт: http://www.med-expert.com.ua