• Противірусна терапія хворих на декомпенсований цироз унаслідок хронічного гепатиту С: за і проти
ua До змісту Повний текст статті

Противірусна терапія хворих на декомпенсований цироз унаслідок хронічного гепатиту С: за і проти

International Journal Rehabilitation and Palliative Medicine. 2023. 1(8): 105-106; doi 10.15574/IJRPM.2023.8.105
Зайцев І. А.
Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, м. Київ, Україна

Ефективність лікування гепатиту С у хворих на декомпенсований цироз становить близько 90%. Подальший прогноз захворювання залежить від цирозу печінки. Оскільки в Україні трансплантація печінки недоступна для більшості пацієнтів, питання економічної доцільності лікування таких пацієнтів залишається відкритим.
Згідно з літературними даними, виживаність пацієнтів з цирозом печінки та початковим MELD 10-15 становить 96,0%, 93,6%, 89,7% відповідно протягом 1, 2, 3 років після лікування PPD, а у пацієнтів з MELD ³16 – 85,9%, 82,4%, 71,7% відповідно. Загальна середня короткострокова зміна MELD була меншою за один бал, а клінічно значуще покращення на 3 бали MELD відбулося лише у 24% пацієнтів. Згідно з іншими дослідженнями, поліпшення в межах 2 балів MELD відбувається у 40% пацієнтів з декомпенсованим цирозом печінки з СВВ. У решти 60% стан не змінюється або погіршується, тобто противірусна терапія набуває ознак паліативної терапії, яка покращує якість життя пацієнтів, але не впливає на результат захворювання.
Доцільність призначення противірусної терапії хворим на декомпенсований цироз печінки можна визначити за допомогою калькулятора, який оцінює ймовірність досягнення СРТ-А та ризик смерті протягом першого року спостереження.
Автор заявляє про відсутність конфлікту інтересів.
Ключові слова: вірусний гепатит, цироз, противірусний препарат прямої дії, трансплантація печінки, смертність, виживаність, прогноз.

ЛІТЕРАТУРА

1. Verna EC et al. (2020). DAA therapy and long-term hepatic function in advanced / decompensated cirrhosis: Real-world experience from HCV-TARGET cohort. J hepatology. 73: 540-548. https://doi.org/10.1016/j.jhep.2020.03.031; PMid:32243960