• Жінкою дійсно бути нелегко…
ua До змісту

Жінкою дійсно бути нелегко…

HEALTH OF WOMAN. 2020.3(149): 27-32
Огляд статті «Трудно быть женщиной» (Богдашевська О.В., Дженіна О.В.)
«Non nocere». Новый терапевтический журнал, №8, 2019

Сучасному акушеру-гінекологу добре відомо, як важко бути жінкою. Від менархе до менопаузи жінки живуть у стані вічної боротьби з суто жіночими проблемами, пов’язаними із фізіологічним циклічним станом, і низки побутових і виробничих питань, які доводиться вирішувати щоденно. Як допомогти жінці нівелювати неприємні симптоми, пов’язані саме з жіночою природою, добре відомо. Точно підібрані комбіновані оральні контрацептиви (КОК) і препарати для менопаузальної гормонотерапії (МГТ) здатні забезпечити пацієнткам високу якість життя і «гормональну рівновагу». Незважаючи на поширеність і доступність цього знання, страхи і омани все ще живі не тільки серед пацієнток, але й серед лікарів.
Приводом для відмови від високоефективної терапії або контрацепції цілком можуть стати скарги пацієнтки на важкість в ногах, набряки, появу судинних «зірочок» чи «сіточок» ретикулярних вен. Значна поширеність хронічних захворювань вен в популяції неминуче зіштовхує акушера-гінеколога з необхідністю враховувати ці стани у повсякденній клінічній практиці, тим більше, що жінки потрапляють у поле зору флебологів частіше, ніж чоловіки. Знизити прояви неприємних ефектів, забезпечити лікувальний вплив на вени та зберегти високу прихильність пацієнтки до застосування надійних методів контрацепції або МГТ – для акушера-гінеколога не просте, але здійсненне завдання.
Ключові слова: комбіновані оральні контрацептиви, менопаузальна гормонотерапія, хронічна венозна недостатність, варикозне розширення вен нижніх кінцівок, венозний рефлюкс, флебопатія, діосмін.