• Роль самостійної роботи студентів у підготовці майбутніх висококваліфікованих спеціалістів
ua До змісту Повний текст статті

Роль самостійної роботи студентів у підготовці майбутніх висококваліфікованих спеціалістів

Modern Pediatrics. Ukraine. (2022). 7(127): 141-144. doi 10.15574/SP.2022.127.141
Лісецька І. С., Дмитренко І. А.
Івано-Франківський національний медичний університет, Україна

Для цитування: Лісецька ІС, Дмитренко ІА. (2022). Роль самостійної роботи студентів у підготовці майбутніх висококваліфікованих спеціалістів. Сучасна педіатрія. Україна. 7(127): 141144. doi 10.15574/SP.2022.127.141.
Стаття надійшла до редакції 11.09.2022 р., прийнята до друку 15.11.2022 р.

Концепція організації вищої медичної освіти полягає в комплексному підході до формування гармонійно та всебічно розвиненої особистості фахівця. Підготовка сучасних спеціалістів має бути на такому рівні, щоб вже завтра впевнено і на рівних умовах вони становили професійну конкуренцію не тільки в Україні, але й за кордоном, уміли творчо, оперативно вирішувати нестандартні виробничі, наукові, навчальні завдання з максимально кращим результатом. Сьогодні самостійна роботи студентів є обов’язковою частиною освітнього процесу, значення якої постійно зростає в умовах кредитно-модульної системи навчання та розглядається як одна з активних форм і методів навчання. Під час навчального процесу у вищих медичних закладах застосовуються різні види самостійної роботи студентів, такі як індивідуальна підготовка до практичних, семінарських занять і підсумкових модульних контролів, підготовка до захисту історій хвороб, участь у роботі студентського наукового гуртка, виступи та участь у науково-практичних конференціях, форумах, майстер-класах, практично орієнтованих конкурсах тощо. Інформація про зміст, обсяг виділеного часу, оцінювання самостійної роботи студентів наведена в навчальній робочій програмі та силабусі дисципліни і має на меті розширити і поглибити знання та вміння за даним курсом, допомогти сформувати клінічне мислення, творчу уяву та моделювання тактики лікаря в конкретній клінічній ситуації, поліпшити засвоєння міжпредметної інтеграції знань та вмінь, навчає працювати з літературними джерелами – проводити аналіз, узагальнення, зіставлення, порівняння, тим самим активізувати творчу складову.
Мета – проаналізувати форми організації та визначити шляхи поліпшення самостійної роботи студентів як складової в системі освітнього процесу під час навчання в медичному вузі.
Результати та висновки. Отже, самостійна робота студентів є обов’язковою, важливою формою навчального процесу, що дає змогу значно підвищити ефективність підготовки майбутнього спеціаліста, допомагає формувати в студента навички клінічного мислення, самостійності, творчої уяви. Вона надає можливість студентові водночас отримувати нові знання, опановувати методи аналізу, синтезу, узагальнення інформації та практично їх удосконалювати.
Автори заявляють про відсутність конфлікту інтересів.
Ключові слова: студенти, самостійна робота, якість навчання, самоосвіта.
ЛІТЕРАТУРА
1. Дронов ОІ, Насташенко ІЛ, Ковальська ОІ, Крючина ЄА, Скомаровський ОА, Процюк АВ. (2013). Роль діяльності студентського наукового гуртка в мотивації професійної орієнтації студентів-медиків. Вісник ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія». 13 (1): 288-290.

2. Грищук МІ, Стовбан ІВ, Князевич-Чорна ТВ, Золотарьова ЖМ. (2011). Формування пізнавальної активності студентів відповідно до вимог кредитно-модульної системи. Світ медицини та біології. 4: 154-155.

3. Коротич НМ. (2017). Самостійна робота студентів як фактор підготовки спеціаліста в умовах кредитно-модульної системи навчання. Світ медицини та біології. 1 (59): 219-222.

4. Лісецька ІС. (2020). Роль студентського наукового гуртка у підготовці майбутніх висококваліфікованих спеціалістів. Сучасна педіатрія. Україна. 2(106): 104-107. https://doi.org/10.15574/SP.2020.106.104.

5. Лісецька ІС, Воляк ЮМ. (2022). Створення ментальних карт – інноваційний спосіб організації інформації під час навчання. Український журнал Перинатологія і Педіатрія. 1(89): 45-48. https://doi.org/10.15574/PP.2022.89.45

6. Літвінчук СБ. (2012). Сучасні підходи до організації самостійної роботи студентів у вищій школі. Наукові праці. 146: 158: 65-69.

7. Петрушанко ТО, Островська ЛЙ, Попович ІЮ. (2016). Значення фантомних занять у формуванні практичних навичок майбутніх лікарів-стоматологів. Український стоматологічний альманах. 1 (2): 94-97.

8. Шумський О. (2016). Шляхи активізації самостійної роботи студентів. Наукові записки (Кіровоградського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка). Серія: Педагогічні науки. 147: 180-183.

9. Третяк НГ, Дудченко МО, Шапошник ОА, Кудря ІП. (2017). Роль студентського наукового товариства як шлях у формуванні самостійної роботи студентів. Вісник проблем біології і медицини. 1 (135): 232-234.

10. Закон України. (2014). Про вищу освіту: Закон України від 01.07.2014 р. № 1556-VII. Офіційний вісник України: 7-89.

11. Ждан ВМ, Бобирьов ВМ, Шешукова ОВ, Лохматова НМ, Шарбенко ТВ. (2011). Місце та роль самостійної роботи студента в кредитно-модульній системі організації навчального процесу. Медична освіта. 2: 52-54.