Яким чином деякі вакцини проти COVID-19 можуть спричиняти тромби?
Контакти:
+38 096 338-65-75
Електрона адреса:
info@med-expert.com.ua

Яким чином деякі вакцини проти COVID-19 можуть спричиняти тромби?

Консультативний комітет Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC) вважає безпеку вакцинації своїм найвищим пріоритетом. Саме тому сьогодні він займається питаннями безпеки вакцини Johnson & Johnson проти COVID-19 після того, як CDC та FDA рекомендували державам припинити її використання до детального розгляду шести випадків досить рідкісного, але серйозного ускладнення - згустку крові в судинах, що відводять кров з мозку, у поєднанні із значним зменшенням тромбоцитів, що збільшує ризик кровотечі.

Як виявилося, це ускладнення може призвести до важких інсультів, які, в свою чергу, ведуть до пошкодження мозку або смерті. Експерти ставлять питання, чи всі вакцини векторного типу можуть викликати такі рідкісні згустки.
Існує шість аденовірусних векторних вакцин проти COVID-19. Це вакцини компаній AstraZeneca та Johnson&Johnson, російська вакцина Sputnik V, а також CanSino з Китаю та вакцина Covishield в Індії. Ідея використання аденовірусів у вакцинах не нова. У своєрідному підході «побороти вогонь вогонем» ідея полягає у використанні вірусу, який нас заражає, для боротьби з іншим видом вірусу. Люди вже виробляють антитіла проти аденовірусів. Тому завжди існує небезпека того, що імунна система може розпізнати вакцину, реагувати на неї і робити її неефективною. З цієї причини вчені намагаються ретельно відібрати аденовірусні вектори або носії, які вони використовують.

Вакцини, що наразі спричиняють тромби, дещо відрізняються одна від одної. Вакцина Johnson & Johnson використовує вектор AD26, оскільки більшості населення не вистачає попереднього імунітету до нього. Вакцина Vaxzevria (назва вакцини компанії AstraZeneca) використовує так званий ChAdOx1 аденовірус, який вражає шимпанзе. У клінічних випробуваннях вакцина Johnson & Johnson була на 66% ефективною для запобігання середньої та важкої форми COVID-19, і жоден з пацієнтів після вакцинації не потрапив до лікарні або помер.

Розробники вакцини компанії AstraZeneca оцінили її ефективність у 70%. Минулого тижня Європейське агентство з лікарських засобів, європейський аналог FDA, зарахувало рідкісним побічним ефектом вакцини Vaxzevria незвичні тромби з низьким рівнем тромбоцитів. Таке рішення було прийнято після розгляду 62 випадків тромбозу мозкових венозних синусів, пов’язаних з вакциною, та 25 випадків іншого рідкісного типу згустку, який називається тромбозом спланхнічної вени. Спланхнічні вени відводять кров з основних органів травної системи, включаючи шлунок, печінку та кишечник. Вісімнадцять випадків ускладнення були фатальними. Днями журнал “New England Journal of Medicine” опублікував детальну оцінку 11 пацієнтів з Німеччини та Австрії, у яких з’явилися рідкісні згустки після вакцинації Vaxzevria.

Дослідження виявило рідкісні антитіла до сигнального білка, що називається тромбоцитарним фактором 4, який допомагає координувати утворення згустків. Такі ж типи антитіл утворюються у деяких людей, які приймають гепарин, препарат для розрідження крові. У них буває ускладнення, яке є також надзвичайно рідкісним – синдром утворення великих руйнівних згустків, які споживають циркулюючі тромбоцити. Поки незрозуміло, чи мають до вакцинації люди, які розвивають реакції на вакцини, вже деякі антитіла до тромбоцитарного фактора 4? Чи стимулюють вакцини якимось чином організм виробляти антитіла, які потім провокують своєрідну автоімунну атаку?

Дослідники дали назву цьому синдрому - індукована вакциною тромботична тромбоцитопенія (VITT). CDC попередив лікарів слідкувати за пацієнтами, які отримали щеплення Johnson&Johnson протягом останніх 2 тижнів. Для пацієнтів із VITT звичайний курс лікування препаратами, що розріджують кров, як, наприклад, гепарин, може бути шкідливим. Симптоми, за якими слід стежити - сильний головний біль або біль у спині, нові неврологічні симптоми, сильний біль у животі, задишка, набряк ніг, крихітні червоні плями на шкірі або легкі синці.
 

Джерело

Що ще почитати: