Віруси значно частіше можуть передаватися від кажанів до людей
Контакти:
+38 096 338-65-75
Електрона адреса:
info@med-expert.com.ua

Віруси значно частіше можуть передаватися від кажанів до людей

Коли люди та інші види взаємодіють, а віруси передаються від одних до інших, експерти називають цей процес "розповсюдженням". Оскільки люди шукають нові місця проживання і безпосередньо там, де мешкають дикі тварини, а зміна клімату зміщує межі цих середовищ існування, то вчені прогнозують, що таких розповсюджень буде дуже багато.

Як виявилося, коронавіруси, які поширені серед кажанів, - не виняток. Вважається, що деякі проміжні тварини сприяють передачі вірусу від кажана до людини. Наприклад, Близькосхідний респіраторний синдром (MERS) - коронавірус, який, ймовірно, перейшов від кажанів до верблюдів, а потім від верблюдів до людей.

У більшості людей, інфікованих MERS, розвинулися важкі респіраторні захворювання, що ускладнювалися лихоманкою, кашлем і задишкою, і приблизно 3 або 4 із кожних 10 людей з MERS померли.
Дослідники, які працювали над спірною темою про те, як SARS-CoV-2 - коронавірус, що викликає COVID-19 - зробив стрибок від кажанів до людей, зацікавилися більш ширшим питанням про те, як часто відбуваються такі стрибки, особливо безпосередньо між кажанами та людьми. Оцінка вчених вражає.

Згідно з препринтним дослідженням, опублікованим в Інтернеті 14 вересня 2021 року, яке ще не отримало експертну оцінку, щорічно близько 400 000 людей у Південній та Південно-Східній Азії можуть підхопити коронавіруси, пов'язані із ГРВІ, безпосередньо від кажанів. Дослідження зосереджувалося на Південній Азії та Південно-Східній Азії через високу можливість взаємодії між людьми і кажанами.

Нерозпізнані інфекції

Більшість випадків цих "нерозпізнаних розповсюджень", як називають їх автори дослідження, не відслідковуються радарами громадського здоров'я, тому що вони просто передчасно згасають. Інфекції залишаються незафіксованими, викликають легкі або взагалі відсутні симптоми, або стани, що за симптомами нагадують звичайні віруси. У більшості випадків імунна система людини просто знищує їх, залишаючи антитіла до вірусу як доказ перемоги.

У роботі, яку ще належить перевірити експертам, дослідники під керівництвом доктора Пітера Дашака, британського зоолога та президента Альянсу Екологічного Здоров’я, використали кілька джерел даних, щоб зробити власну оцінку.
Одним із джерел була географічна інформація про те, де кажани та люди перетинаються у місцях свого існування. Іншим джерелом були зразки крові людини з явними ознаками антитіл боротьби з коронавірусом та інформація про те, як довго ці антитіла зберігалися. А також дослідники зібрали інформацію, як часто кажани та люди зіштовхуються один з одним.

Коли вони ввели всю цю інформацію в розрахунки ризику зараження вірусом від кажана до людини, то виявили близько 400 000 таких зіштовхувань щороку.
Вчені визнають, що їхня робота дає лише оцінки та містить багато обмежень. Проте вони сподіваються, що отримані результати допоможуть епідеміологам та експертам з інфекційних захворювань у відстеженні ймовірних спалахів вірусів. Карти, де ці ризики найбільші, можуть допомогти зосередити ресурси на захопленні інфекційних скупчень ще до їх поширення.
 

Джерело

Що ще почитати: