Вакцинуватися чи ні? Підсумки дискусії на Другому міжнародному онлайн-конгресі PandemicSTOP
Контакти:
+38 044 334-50-28
Електрона адреса:
info@med-expert.com.ua

Вакцинуватися чи ні? Підсумки дискусії на Другому міжнародному онлайн-конгресі PandemicSTOP

Через рік після початку масового локдауну ще залишаються ті, хто вакцини від COVID-19 боїться більше, ніж самого захворювання. На сьогодні вакцинація - одна з найбільш дискутованих тим, в тому числі, і в медичному співтоваристві. На організованому Групою компаній «МедЕксперт» спільно з партнерами Другому міжнародному онлайн-конгресі PandemicSTOP тема вакцинопрофілактики також звучала рефреном практично в кожній доповіді.

Конгрес відкрився 12 березня, рівно через рік після початку масового локдауну в Україні в 2020 році. Перед учасниками виступили провідні українські та зарубіжні фахівці, які розповіли про свій досвід боротьби з COVID-19, сучасні методи лікування та запобігання цього важкого захворювання.

Спікери відзначали, що результати вакцинації стають помітними майже відразу - захворюваність, в тому числі і в групах ризику, помітно знижується. Так, У Швеції, це було особливо показово на ситуації в будинках для людей похилого віку.

Модератором першої секції «Міжнародний досвід» була лікар-інфекціоніст, представник ЮНІСЕФ Катерина Булавінова. Після виступу спікерів вона відповіла на запитання учасників конгресу:

- Наскільки безпечна вакцина для вагітних?
- Можу навести приклад Ізраїлю, де до дітей і вагітним особливе ставлення. Там вагітних також вакцинують Пфайзер.

- Які протипоказання до вакцинації?
- Їх практично немає, за винятком серйозної алергічної реакції на першу дозу типу анафілактичного шоку або набряку Квінке.

- Скільки має тривати самоізоляція?
- У багатьох країнах вважають, що 10 днів достатньо. Після цієї людини випускають на роботу, як це робиться, наприклад, у Великій Британії.

- У разі використання великих доз глюкокортикостероїдів при лікуванні ковід-пневмонії, коли можна вводити вакцину?
- Відразу після одужання. Можу сказати з власного досвіду. Я перехворіла важко, отримувала чималі дози дексаметазону, і вакцинувалась одразу ж, як тільки з'явилася вакцина.

- Тим, хто перехворів COVID-19, потрібно вводити дві дози вакцини або достатньо однієї?
- Навіть тим, хто перехворів потрібно вводити дві дози вакцини. Для всіх один режим - дві дози.

- Які вакцини можна комбінувати?
- Будь-які. Але на даний момент їх просять не комбінувати.

- Чи повинна людина бути повністю здоровим перед вакцинацією або допускається, наприклад, легкий нежить?
- Можна, звичайно, вакцинувати людину з нежиттю і температурою, але з огляду на загальну ситуацію з короновірусом, краще цього не робити - ми не хочемо, щоб така людина заразила когось в черзі на вакцинацію, бо у нього потенційно може бути ковід. І ми не хочемо, щоб клініка, яка може розвинутися у хворої людини після щеплення, вважалася реакцією на вакцину. Хоча це може бути простим збігом за часом. Тому бажано, щоб людина була здорова.

- Який протокол вакцинації при наявності антитіл?
- Не зовсім зрозуміле питання, оскільки ні наявність антитіл ні їх відсутність не є причиною відкладати вакцинацію. Такого документу на даний момент немає.

- Чи можна проводити вакцинацію вдома, щоб уникнути зараження в лікарнях і поліклініках?
- Звісно. Мобільна бригада, оснащена всім необхідним для надання медичної допомоги при анафтлактічному шоці, може проводити вакцинацію і вдома. У світі дуже багато вакцинацій проводиться за системою драй-інк, коли люди заїжджають на машині, наприклад на стадіон, вакцинуються, деякий час очікують на випадок алергічної реакції, і якщо все в порядку, то виїжджають. В Ізраїлі можуть вакцинувати в машині швидкої допомоги - це для тих, хто маломобілен. Машина сама приїжджає на місце.
У нас теж обговорюється вакцинація на дому для маломобільних людей. Взагалі мені здається, що при організації вакцинації дуже важливо зробити її безпечною з точки зору потенційного зараження в черзі. Сама вакцина безпечна і на неї будуть звичайні реакції.

- Які саме?
- Біль в місці ін'єкції, підвищення температури, погіршення загального стану. Але однозначно має величезне значення, щоб в черзі на вакцинацію людина не заразилася ковідом. Тому якщо у вас проводиться вакцинація в невеликому тісному і задушливому приміщенні, то це дуже небезпечно і ви можете заразити групу ризику.

- На сайті МОЗ є рекомендація, що якщо ви захворіли ковідом після першої дози, то другу потрібно відкласти на 6 місяців.
- Наскільки я розумію, ця рекомендація пов'язана з тим, що якщо ви захворіли після введення першої дози, ви перехворіли, у вас є якийсь захист, що триває до 3 місяців, тому ви можете поступитися цією дозу тому, кому вона потрібна зараз , а потім вакцінуєтесь. Але це не заборона, пов'язана з безпекою вакцини.

- Чи є вікові обмеження по вакцинації?
- Верхньої межі немає, будь-яка людина може отримати вакцину. Нижня межа є - діти. Такі обмеження існують, тому що ще немає достовірних даних по ефективності серед дітей, йдуть клінічні випробування. Вакцина ця взагалі не була зроблена для дітей, вона планувалася для дорослих, які були групою ризику за ймовірністю зараження коронавірусом.

- Багато хто з лікарів готові вакцинуватися, але бояться побічних ефектів.
- Не треба їх боятися, просто потрібно бути до них готовими. У практичному сенсі - щоб дома було жарознижуюче, щоб були одночасно і парацетамол, і ібупрофен, і щоб ви були готові до того, що у вас буде боліти рука. Тому якщо ви правша і багато пишете цією рукою, то вакцинуйтеся в ліву. Ну і щоб вся система була готова до виникнення анафілактичного шоку. І не тільки щоб бригада була екіпірована, а й взагалі, щоб люди, як команда, були готові до надання такої допомоги. На щастя, такі випадки дуже рідкісні, вони статистично частіше зустрічаються в кабінеті у стоматолога, ніж при вакцинації.

- Зупиняє те, що вакцина мало вивчена, немає даних про віддалені наслідки.
- Але ковід вже існує, і у нього швидкі, смертельні наслідки. Специфічної терапії від нього немає. Так, вакцини це новий продукт, але він уже використаний на мільйонах і мільйонах людей і якби були рідкісні реакції, то вони вже б проявилися. Звичайно, можна сперечатися, будуть віддалені наслідки COVID-19 чи ні, але можна померти від нього вже прямо зараз. Досвід інших країн показує, що вакцина безпечна і ефективна.

- Чи впливає вона на фертильність?
- Я навіть теоретично не можу уявити, як ці вакцини можуть вплинути на фертильність, яка може бути механіка.

- Чи можна вакцинувати людей з аутоімунними захворюваннями?
- Ніяких ризиків загострення основного захворювання я не бачу. Поясню чому. Вакцини створювалися саме для того, щоб захистити пацієнтів у віці, з великою кількістю поєднаної патології. Весь світ саме їх і вакцинує. У кого є ревматоїдний артрит, тиреоїдит, бронхіальна астма, онкологія. Ніяких ризиків для них немає, як раз, навпаки.

Детальніше про вакцинацію людей з аутоімунними захворюваннями розповіла лікар-інфекціоніст, доктор медичних наук Алла Волоха. Вона також відповіла на ряд опитувань учасників конгресу.

- Чи показана вакцинація від COVID-19 людям з імунодефіцитами? Первинні імунодефіцити, ВІЛ, онкологічні хворі, люди після трансплантації органів, які отримують імуносупресивну терапію.
- Пацієнтам з високим рівнем імуносупресії вакцинація протівопоказна, проводиться тільки після закінчення терапії. А з низьким рівнем імуносупресії вакцинуватися можна. Згідно з наказом МОЗ № 2070 від 26.11.2019 «Вакцинація при проведенні імуносупресивної терапії».

- Чи допускається вакцинація хворих з хронічними захворюваннями, сболезнью Бехтерева і аутоімунні захворювання?
- Рішення приймається в залежності від рівня імуносупресії. Вакцинація інактивованими вакцинами таким пацієнтам також може бути проведена. Але тут потрібно дивитися, який рівень імуносупресивної терапії отримують пацієнти, якщо це низький рівень, значить пацієнт може бути вакцинований. Якщо високий, значить на той момент, коли пацієнт отримує висоскодозовую терапію, він не вакцинується, а зможе вакцинуватися після того, як гострий період закінчиться.

- Як впливає вакцинація від ковід на введення інших вакцин і чи можна їх поєднувати?
- Повинен бути двотижневий інтервал після введення вакцини від коронавируса і всіма іншими акцінамі. Це правило можна змінити лише в разі екстреної вакцинації проти правця.

Голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медакадемії ім П.Л. Шупика Федір Лапій більш детально розповів про самих вакцинах.
За його словами, на 1 березня в світі знаходиться на стадії дослідження 81 вакцина, а якщо з доклиническими дослідженнями - то 308. 12 вакцин в світі дозволені до використання, 2 - мРНК, 4 векторні, 5 інактивовані і 1 субодинична.

Ф.Лапій детально зупинився на вакцинах, які сьогодні використовуються, в тому числі, вакцинах від Астра-Зенека:
«В якості вектора тут використовується ДНК аденовірусу шимпанзе. Модифікований, генетично змінений, у нього забрали все, що може викликати якісь проблеми з імунною відповіддю. Це вірус, що не реплікується, він не патогенний для людини, не викликає захворювання. Його завдання - доставити таку інформацію, щоб сама клітина могла продукувати антиген, який буде розпізнано імунною системою.

Що відбувається далі з клітиною, в яку доставлена ​​така інструкція? Вона гине, так само, як це відбувається з вірус-інфікованої клітиною, цим ми можемо пояснити реакції, які відбуваються при введенні вакцини - температура і місцеві запальні реакції. Це пов'язано з тим, що відбувається розпізнавання антигену в першу чергу і Т-лімфоцитами, і клітина, яка надає інформацію, знищується. На цьому припиняється синтез антигену, який розпізнається імунною системою.

Наслідком як мРНК- вірусів, так і векторних є імунітет проти спайк-протеїну і таким чином попереджається проникнення вірусу клітку при попаданні його всередину».
«У звичайних умовах, - каже Ф. Лапій, - вивчення вакцин триває багато років, особливо багато часу займає третя фаза клінічних випробувань, яка займає 3-5 років. Але ми розуміємо, що стільки ми чекати не можемо, тому що багато людей можуть не дочекатися вакцини. Тому ми приймаємо рішення на основі проміжних результатів, які задовольняють нас в плані безпеки і достовірності роботи вакцини».

Що стосується вакцини Астра-Зенека, яку ми знаємо під назвою «CoviShield», то, зазначає лектор, жодна з вакцин не закінчила третю фазу клінвипробувань. Ефективність її 70,4%. Також з'ясовуємо, що коли відсувається введення другої дози до 12 тижнів, ефективність вакцини підвищується.

«Багато колег цікавиться, чи є дані про застосування вакцини у людей з супутніми захворюваннями. При проведенні клінвипробування вакцини Астра-Зенека, 36% випробовуваних мали одне або кілька супутніх, хронічних захворювань - ожиріння, серцево-судинні, захворювання органів дихання, астму або цукровий діабет.
При застосуванні після 65 років ефективність АстраЗенека виглядає наступним чином: захист від симптомів COVID-19 спостерігається через 4 тижні після 1-ї дози - від 60 до 73%. Також має ефект попередження екстреної госпіталізації.

Є дані про безпеку використання вакцин у тих, хто перехворів ковідом. У 545 осіб, які перехворіли і отримали мРНК вакцину, були виявлені додаткові побічні ефекти. У 345 після введення вакцини Астра Зенека не було жодних додаткових побічних ефектів».

Ф. Лапій також відповів на ряд запитань учасників конгресу:

- Чи небезпечно прищеплювати тих, хто знаходиться в інкубаційному періоді або тоді, коли ковід вже розвинувся?
- Наукові дані, які у нас є, говорять про те, що це безпечно. Вакцинація в ці періоди не підвищує ризик виникнення побічних реакцій на вакцину і не впливає на тяжкість перебігу ковіда. У такій ситуації вакцина зіграє роль екстреної імунопрофілактики.

- Чи потрібно робити серологічне тестування на ковід до і після вакцинації?
- Чи не рекомендуємо з кількох причин. Тест-системи для визначення антитіл не стандартизовані і дуже часто можуть давати помилкові результати. На даний час не виявлено період, під час якого ми гарантуємо, що ви не захворієте ковідом.

- Чи ефективна вакцина CoviShield від «брітансого» варіанту вірусу?
- Ефективність вакцини проти цього варіанту вірусу подібна ефективності проти інших ліній. Крім того, вакцина ще й сприяє зменшенню тривалості вірусного навантаження.

- Чи є протипоказанням проти вакцинації побутова або сезонна алергія (поліноз, алергічний риніт)?
- Ні, такі люди можуть вакцинуватися навіть в період загострення хвороби. Протипоказанням може бути тільки алергія на один з компонентів.

- Чи є вакцини взаємозамінними? Чи можна робити першу і другу дози різними вакцинами?
- Краще цього не робити. Другу дозу вакцини потрібно робити тією ж вакциною, що і першу.

- Що робити, якщо час другої вакцинації пропущений? Чи потрібно починати все з початку?
- Ні, потрібно ввести другу дозу при першій можливості.

- Чи потрібно змінювати місце введення вакцини вдруге? Наприклад, не в ліву руку, а в праву?
- Друга доза може вводитися в ту ж кінцівку (дельтоподібний м'яз (, що і перша.

- Чи можна мочити місце ін'єкції, приймати ванну або душ?
- Так

- Чи можна приймати алкоголь після вакцинації?
- Вакцинація не є забороною для вживання алкогольних напоїв.

- Чи може тест ПЛР бути позитивним в результаті вакцинації?
- Ні. Якщо тест проводиться після вакцинації і дає позитивний результат, то це означає, що зараження відбулося при контакті з пацієнтом з ковід-19. Всі вакцини неживі, заразитися і захворіти ковід через вакцину неможливо.

Дуже цікаву доповідь про ізраїльському досвіді лікування та вакцинації проти COVID-19 прочитав лікар-анестезіолог, реаніматолог медичного центру Рамат Авів і Ланіало Борис Бриль:
- У легких формах у нас пацієнтів не лікують, тільки симптоматична терапія. Серед відмінностей - комп'ютерна томограма. У нас вона ніде не використовується - лише при виникненні якихось питань або у важких пацієнтів перед реанімацією. Сьогодні Ізраїль добре виходить з пандемії. Вакциновано 80% населення, 85% населення старше 80 років. Ми бачимо різке зниження хворих. Ті хворі, які вмирають, це ті, хто потрапив у лікарню ще до проведення вакцинації.

Хворі у нас помолодшали. Це люди як середнього віку, так і діти, і вагітні жінки, серед яких ми теж спостерігаємо смерті. Але в тих групах, де ми проводили вакцинацію, зараз заражених мінімальна кількість, а важких хворих - буквально одиниці.
З приводу статистики ускладнень після вакцинації, які у нас публікуються, на мільйон чоловік. Вакцинація проводиться Пфайзер і 5% вакцин це Модерну. Так, сьогодні на мільйон чоловік надходить 260 скарг на невелике почервоніння в місці уколу, 227 скарг на підвищення температри і озноб, 234 скарги на болі в м'язах, 230 скарг на головний біль, 144 скарги на слабкість і втому, 82 скарги на болі в суглобах , 37 - на відчуття мурашок по всьому тілу, 32 - нудоту, 23 - висипання по тілу, 22 - запаморочення, 19 - невеликий набряк обличчя, 9 - болі в грудях, 8 - болі в животі, 7 - непритомність, 6 - діарея, 4 - тимчасовий параліч лицьового нерву, 3 - на підвищення артеріального тиску. 17 людям потрібна була госпіталізація - не в відділенні інтенсивної терапії та протягом 48 годин всі були виписані.

Інших побічних ефектів не спостерігалося, всі вони типові при будь-якої вакцинації в такій же кількості.
Для відміток про вакцинацію у нас застосовуються зелені паспорти. Там вказано ім'я і прізвище, позначки про двох дозах вакцинації з номерами пляшечок і з даними вакцинованого. На сьогодні ми вийшли з карантину повністю, відкриті всі громадські місця, повертаємося до концертів і іншим публічним заходам.

Також вже почалася вакцинація дітей старше 16 років і вагітних жінок в усіх трьох триместрах.
В лікуванні ми використовуємо протокол CDC, практично у нас він ідентичний. Ми розділяємо пацієнтів, і по тяжкості захворювання дається терапія. Госпіталізовані пацієнти отримують антикоагуляційну терапію (зазвичай флексаном в терапевтичній дозі), стероїди даються при більш важких формах, так як на більш ранніх стадіях вони призводять до ускладнень, і антибіотикотерапія дається у випадках підтвердженої бактеріальної інфекції. Реанімаційні пацієнти перебувають на штучній вентиляції легенів, на ЕКМО. У нас досить популярно ЕКМО, хороший відсоток виходу - близько 40% пацієнтів після нього виживають.

Що стосується антивакцинальних настроїв, то у нас за це існує відповідальність. Був один лікар, медійна людина, який розповідав різне і про вакцинацію, і про вакцину. В кінцевому підсумку його викликали на етичну комісію і попросили надати дослідження, що підтверджують його слова, дали на це 2 місяці. Нещодавно він був позбавлений ліцензії назавжди.

Відеозапис конгресу доступний для перегляду до 12 квітня

 

Що ще почитати: