Переваги дієти DASH для роботи серця
Контакти:
+38 096 338-65-75
Електрона адреса:
info@med-expert.com.ua

Переваги дієти DASH для роботи серця

Журнал Американського коледжу кардіологів нещодавно надрукував результати вторинного аналізу дієтичних підходів до зупинки гіпертонії. Як виявилося дотримування дієти DASH та значне зменшення вживання натрію швидко та безпосередньо позитивно зменшує ураженням та перенапруженням серця! Для довідки: на думку американських дослідників, найефективнішою дієтою для здорового способу життя є дієта DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension – дієтичні підходи до запобігання гіпертонії), розроблена американським Національним інститутом серця, легень і крові (NHLBI).

Головна мета дієти – запобігання підвищеному артеріальному тиску (гіпертензії) та зниження його. Калій, кальцій, протеїни і волокна є наріжним каменем харчування за дієтою DASH, яка акцентує увагу на значному споживанні фруктів, овочів, цільнозернових, білків з нежирного м’яса, обмеженні жирів, жирних молочних продуктів, олії, солодких напоїв, солодощів, а також солі.

Отже, сфокусуймося на дієті!
Дослідники оцінювали вплив дієти DASH та обмеження натрію, як окремо, так і комбіновано, на біомаркери серцевої травми (серцевий тропонін I з високою чутливістю [hs-cTnI]), серцевий штам (N-кінцевий пронатріуретичний пептид типу B [NT -proBNP]) та запалення (високочутливий С-реактивний білок [hs-CRP]).

Випробування DASH-натрію було контрольованим дослідженням годування, в якому взяли участь 412 дорослих (середній вік 48 років; 56% жінок, 56% чорних) з нелікованим систолічним артеріальним тиском від 120 до 159 мм рт.ст. та діастолічним артеріальним тиском від 80 до 95 мм рт. ст. Середній вихідний рівень АТ становив 135/86 мм рт.ст. Учасники були випадковим чином розподілені на типову американську дієту (контроль) або здорову для серця дієту DASH. Крім того, учасникам обох груп було призначено кожен з трьох рівнів споживання натрію: низький (0,5 мг / ккал), середній (1,1 мг / ккал) або високий (1,6 мг / ккал) протягом 30 днів.

Порівняно з контрольною дієтою, дієта DASH знизила hs-cTnI на 18% та hs-CRP на 13%, не впливаючи на NT-proBNP. На відміну від цього, зниження натрію від високого до низького рівня знижувало NT-proBNP незалежно від дієти на 19%, але не змінювало hs-cTnI та незначно збільшувало hs-CRP (9%). Поєднання дієти DASH із зниженням натрію знизило hs-cTnI на 20% та NT-proBNP на 23%, без суттєвих змін hs-CRP, у порівнянні з дієтою з високим вмістом натрію. Разом із цими висновками випливає, що 2 різні дієтичні стратегії можуть покращити 2 ключові шляхи субклінічного ураження серця: травми та перенапруження.

Вчені дослідили корисний ефект дієти та обмеження натрію щодо серцевих пошкоджень і перенапружень, які мали місце у людей без будь-яких клінічних доказів ішемічної хвороби серця або серцевої недостатності на початковому етапі. Результати досліджень свідчать про те, що саме дієтична комбінація може покращити субклінічні показники стану здоров'я серця.

Крім того, вплив на ці маркери було помічено протягом декількох тижнів, що свідчить про відносно швидкий вплив дієти на відновлення пошкодження серця. Для довідки: перейти на дієту DASH абсолютно нескладно. Просто додайте до одного споживання їжі одну овочеву порцію, а до іншого – фруктову. Станьте частково вегетаріанцем, готуючи 2 або більше страв без м’яса. Використовуйте більше спецій, що допоможе знизити споживання солі. Водночас розширюйте також програму своїх фізичних навантажень. Національний інститут серця, легень та крові (NHLBI) на своїй сторінці пропонує 180 рецептів приготування їжі, заснованих на принципах дієти DASH (https://healthyeating.nhlbi.nih.gov/default.aspx). При харчуванні поза домом для зменшення споживання солі треба відмовитися від маринадів, копченого, замість супів обирати овочі/фрукти.
 


Джерело

Що ще почитати: