Інфікований, вакцинований, чи те та інше: наскільки я захищений від COVID?
Контакти:
+38 096 338-65-75
Електрона адреса:
info@med-expert.com.ua

Інфікований, вакцинований, чи те та інше: наскільки я захищений від COVID?

Добігає кінця другий рік пандемії. Багато людей намагаються з’ясувати, наскільки вони вразливі до зараження COVID-19, і чи безпечно нарешті повністю повернутися до всіх видів діяльності, від яких довелося відмовилися. Ступінь і стійкість імунітету, який людина отримує після вакцинації проти інфекції —  непросте запитання. Але зараз саме ним наука щільно займається. Важливо зрозуміти, як інфекція COVID-19 змінює імунний захист організму, щоб дослідники могли адаптувати вакцини та методи лікування. Наразі відомо, що рівень та тривалість захисту від інфекції залежить від кількох факторів. Це стосується вашого віку, чи хворіли ви раніше на COVID-19 і наскільки серйозними були ваші симптоми, ваш статус вакцинації та скільки часу минуло з моменту інфікування або щеплення. Ваше здоров’я має значення. Імунний захист також залежить від вірусу та від того, наскільки він змінюється, коли розвивається, щоб уникнути всіх наших важко здобутих засобів захисту.

У новому науковому бюлетені Центр з контролю та профілактики захворювань у США (CDC) вивчає докази імунного захисту, створеного інфекцією, у порівнянні з імунітетом після вакцинації. Ось що відомо на сьогодні:

Стійкість імунітету
Дослідники кажуть, що якщо ви одужали від інфекції COVID-19 або були повністю вакциновані, ви, ймовірно, у хорошій формі протягом принаймні 6 місяців. Це є рекомендований інтервал для людей, щоб розглянути отримання бустерної дози. Незважаючи на те, що захист, який ви отримуєте після зараження та вакцинації, загалом сильний, він не ідеальний. Захворіти на COVID-19 після вакцинації або одужання все ще можливо. Але наявність певного імунітету — чи то від інфекції, чи від вакцинації — дійсно знижує шанси тяжкого перебігу хвороби. І якщо ви все-таки захворіли на COVID-19, якщо ваша імунна система вже повідомила про вірус, набагато менша ймовірність того, що ваша інфекція приведе вас до лікарні чи моргу. Згідно з даними CDC, на піку сплеску варіанту Дельта в серпні 2021, повністю вакциновані люди мали в шість разів менше шансів захворіти на COVID-19, ніж нещеплені люди, і в 11 разів менше шансів померти, якщо вони все-таки захворіли.

Наскільки міцний імунітет після зараження COVID-19?
За даними CDC, близько 90% людей виробляють певну кількість захисних антитіл після інфекції COVID-19.  Дослідження показують, що пік концентрації антитіл може змінюватися у 200 - 2000 разів. Рівень ваших антитіл у цьому дуже великому діапазоні буде залежати від вашого віку та наскільки тяжким був у вас перебіг інфекції COVID-19. Також рівень антитіл залежить, чи є у вас основне захворювання або, чи приймаєте ви ліки, які притупляють імунну відповідь. З віком наша імунна система сповільнюється. Цей процес, званий імуностарінням, починає впливати на здоров’я людини приблизно у віці 60 років. Але яскравої межі немає. Люди, які займаються спортом і в цілому здорові, мають хорошу імунну функцію незалежно від свого віку. Загалом, чим ви старші, тим менше шансів отримати стійку імунну відповідь після інфекції або вакцинації. Ось чому група людей 60+ була пріоритетною як для перших доз вакцини, так і для бустерів.

Крім віку, ваш захист від майбутньої інфекції, залежить від того, яким був перебіг вашого захворювання раніше. Кілька досліджень показали, що в крові рівень імунних захисників, які називаються антитілами, підвищується швидше і досягає вищого піку у людей після більш важких інфекцій.
Загалом, люди з симптомами застуди, які дали позитивний результат на COVID-19, але одужали вдома, краще захищені, ніж люди, у яких не було жодних симптомів. І люди, які були госпіталізовані з приводу інфекцій, краще захищені протягом тривалого періоду, ніж люди з легкими формами інфекції. Хоча, можливо, вони заплатили високу ціну за такий захист: багато госпіталізованих пацієнтів продовжують мати виснажливі симптоми, що тривають місяцями після повернення додому. Проте в середньому захист після зараження можна порівняти із вакцинацією, принаймні на деякий час. Шість великих досліджень в різних країнах розглядали це питання, і, щоб порахувати дійсно інфікованих людей, п’ять із них використовували дуже чутливий тест полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі (RT-PCR) — той, коли незручно довгий тампон вводиться глибоко у ваші пазухи і який потрібно відправити та обробити в лабораторії. Ці дослідження показали, що протягом 6-9 місяців після одужання у людини на 80-93% менше шансів знову захворіти на COVID-19.

Однак є деякі застереження. На початку пандемії, коли технічних засобів бракувало, а пройти тестування було важко, тільки, якщо ви були настільки хворі, щоб потрапити в лікарню. Дослідження показали, що концентрація антитіл, які людина виробляє після інфекції, залежить від того, як вона захворіла спочатку. Люди, які мали легкі форми інфекції або не мали жодних симптомів взагалі, можуть не розвинути такий захист, як ті, хто мали більш серйозні симптоми. Таким чином, ці дослідження можуть відображати імунітет, вироблений людьми, які були дуже хворими під час перших інфекцій.
Одне дослідження за участю 25 000 медичних працівників, які проходили тестування кожні 2 тижні — незалежно від того, чи були у них симптоми чи ні — може дати більш чітку картину. У цьому дослідженні медичні працівники, у яких раніше був позитивний тест на COVID-19, мали на 84% менше шансів отримати позитивний результат на вірус знову. Вони могли на 93% менше захворіти на інфекцію, яка спричинила їх захворювання, і на 52% менше шансів отримати інфекцію без симптомів протягом щонайменше 6 місяців після одужання.

Як порівнюється захист після зараження із захистом після вакцинації?
Через два тижні після останньої дози вакцини захист від інфекції COVID-19 - високий — близько 90% для мРНК-вакцин Pfizer і Moderna і 66% для однодозового щеплення Johnson & Johnson. Клінічні випробування, проведені виробником в США, показали, що друга доза вакцини Johnson & Johnson, введена щонайменше через 2 місяці після першої вакцинації, підвищує захист від захворювання. Тому для всіх одержувачів вакцини Johnson & Johnson рекомендовано ще одну дозу через 2 місяці після першого заштрику. Вакцинація створює значний сплеск нейтралізуючих антитіл — Y-подібних білків, які створюються клітинами імунної системи на замовлення, щоб зачепитися за конкретні ділянки вірусу та нейтралізувати його, щоб він не міг інфікувати клітини та створювати нові копії. Поки невідомо, як довго вакцини проти COVID-19 захищатимуть людей від вірусу. Існують деякі докази, що захист від симптоматичних інфекцій з часом дещо зменшується, оскільки рівень антитіл знижується. Але захист від важкого перебігу хвороби, госпіталізації та смерті, досі залишається високим, навіть без додаткової терапії.

Чи відрізняються антитіла після зараження від антитіл після вакцинації?
Так, відрізняються. І дослідники ще не розуміють, що означають ці відмінності.
Все зводиться до питання якості проти кількості. Вакцини виробляють більш високий рівень антитіл, ніж природні інфекції. Але антитіла після вакцини - високоспеціалізовані, здатні розпізнавати лише ті частини вірусу, на які призначений їх захист. мРНК-вакцина спрямовує всі імунні реакції на одиничний спайковий білок. Під час інфекції імунна система вчиться розпізнавати і захоплювати багато частин вірусу, а не тільки його спайк. Завдання запам’ятовувати різні частини чужорідного загарбника, щоб його можна було швидко розпізнати та зняти з озброєння, якщо він коли-небудь повернеться, покладається на імунні клітини, які називають В-клітинами пам’яті.

В-клітини пам’яті, у свою чергу, виробляють плазматичні клітини, які потім виробляють антитіла, спеціально розроблені для своїх цілей. Рівень антитіл поступово падає протягом кількох місяців, оскільки плазматичні клітини змушують їх відмирати. Але В-клітини пам’яті живуть тривалий час. Одне дослідження, яке намагалося виміряти тривалість життя окремих В-клітин пам’яті у мишей, виявило, що ці клітини, ймовірно, живуть так само довго, як і сама миша. В-клітини пам’яті, викликані вакцинацією проти віспи, можуть жити щонайменше 60 років — практично все життя. Вони залишаються в наших лімфатичних вузлах і в першу чергу в нашому кістковому мозку, і вони викликаються щоразу, коли організм знову бачить той самий патоген. Дослідницька група виявила, що коли В-клітини пам’яті виробляються за допомогою вакцини, вони знову і знову виробляють велику кількість однотипних антитіл.

Проте В-клітини пам’яті, вироблені вірусною інфекцією, є більш універсальними. Вони продовжують еволюціонувати протягом кількох місяців і виробляють антитіла вищої якості, які з часом стають більш потужними і можуть навіть розвивати активність проти майбутніх варіантів. Тим не менш, дослідники наголошують, що нерозумно чекати, щоб заразитися COVID-19 в надії отримати ці більш універсальні антитіла. Звичайно, В-клітини пам’яті, що утворюються в результаті інфекцій, можуть бути імунологічними «швейцарськими ножам», але, можливо, нам дійсно потрібен всього лише один такий клинок. Вакцина дійсно зосереджена, що може бути навіть краще, ніж рівень нейтралізуючих спайкових антитіл, який ви отримаєте від інфекції. Імунну відповідь від вірусної інфекції справді відволікають усі ці інші білки. Тоді як вакцина просто говорить імунній відповіді: «Це імунітет, який нам потрібен. Просто створіть цей імунітет». Імунна відповідь фокусується таким чином, щоб гарантувати людині захисну відповідь.

Що робити, якщо ви перехворіли на COVID, а потім отримали щеплення?
Це називається гібридним імунітетом, і це найкраще з усіх боків. У вас є перевага дуже глибокого, але вузького імунітету, виробленого вакциною, і дуже широкого, але не дуже глибокого імунітету, створеного інфекцією. Ви ефективно тренували свою імунну систему. У дослідженнях людей, які одужали від COVID-19, а потім отримали мРНК-вакцину, після однієї дози антитіла були такими ж високими, як у тих, хто був повністю вакцинований. Після двох доз рівень антитіл був приблизно вдвічі більшим, ніж середній рівень у тих, хто був лише вакцинований. Дослідження показали, що такий імунітет також має реальні переваги. Недавнє дослідження, проведене вченими із Університету Кентуккі та CDC, показало, що люди, які захворіли на COVID-19 у 2020 році, але не були вакциновані, мали приблизно вдвічі більше шансів повторно інфікуватися в травні та червні 2021 порівняно з тими, хто одужав і пізніше отримав вакцини.

Який рівень антитіл є захисним?
Вчені ще не точно впевнені, наскільки високий рівень антитіл повинен бути для захисту, або які види антитіл чи інших імунних компонентів мають найбільше значення. Але, схоже, вакцини генерують вищі рівні антитіл, ніж інфекції. У недавньому дослідженні, опублікованому в журналі Science, доктор Вайскопф і її колеги з Інституту імунології Ла-Хойя докладно описують результати дослідження деескалації, де вони давали людям одну чверть нормальної дози мРНК-вакцини Moderna, а потім збирали зразки крові з часом для вивчення їх імунної відповіді. Виявилося, що імунні реакції зменшувалися разом із дозою. Але люди, які були вакциновані, мали набагато вищу імунну пам’ять, ніж люди, які були природно інфіковані. Рівень антитіл нелегко визначити в реальному світі. Чи можете ви пройти тест, щоб дізнатися, наскільки ви захищені? Відповідь — ні, тому що ми ще не знаємо, який рівень антитіл або навіть який тип антитіл корелює із захистом.
Крім того, існує багато різних видів тестів на антитіла, і всі вони використовують дещо іншу шкалу, тому ще немає загальноприйнятого способу їх вимірювання.

Тижні чи місяці між дозами? Що найкраще?
Вакцини Pfizer і Moderna були протестовані з інтервалом в 3 і 4 тижні відповідно. Але, коли вакцини вперше почали впроваджувати, дефіцит спонукав деякі країни збільшити інтервал між дозами до 4 і більше місяців. Дослідники, які вивчали імунні реакції людей, які були щеплені за розширеним графіком дозування, помітили дещо цікаве: коли інтервал був розтягнутим, у людей була краща відповідь антитіл. Насправді, їхні реакції антитіл виглядали як дуже високі рівні, які люди отримали з гібридним імунітетом. Вчені виявили, що В-клітини, які виробляють антитіла до вірусного білка після вакцинації, продовжують збільшуватися від 4 до 10 тижнів. Очікування на введення другої вакцини від 6 до 14 тижнів стимулює імунну систему, щоб всі її фабрики з виробництва антитіл нарешті запрацювали. З цієї причини введення другої дози через 3 тижні може бути передчасним.
Але в очікуванні є компроміс. Якщо в громаді циркулює високий рівень вірусу, то необхідно, щоб люди були повністю вакциновані якомога швидше, щоб максимізувати їх захист у найкоротший період часу.
Дослідники вважають, що інтервал дозування реально переглянути, коли обставини будуть менш ризикованими.

 
Джерело

Що ще почитати: