Експерти стверджують, що вагітні жінки можуть вакцинуватися від COVID-19
Контакти:
+38 096 338-65-75
Електрона адреса:
info@med-expert.com.ua

Експерти стверджують, що вагітні жінки можуть вакцинуватися від COVID-19 (Матеріал переведено з англомовного міжнародного медичного ресурсу Medscape.com, 12/02/2021)

Експерти вважають, що вагітні жінки та матері, які вигодовують малят грудьми, при бажанні можуть отримати вакцину від COVID-19. Однак даних про безпеку вакцинації цих груп населення ще бракує. Консультативна практика Американського коледжу акушерів-гінекологів (ACOG) рекомендує підтримати рішення і тих вагітних жінок, які вирішили не отримувати вакцину.

Крім того, Американський центр контролю захворювання (CDC) володіє даними, що жінки можуть вагітніти після прийому вакцини компанії Pfizer від COVID-19.
Дослідники виключили вагітних жінок із клінічних випробувань вакцини. Експерти вважають, що вакцини проти мРНК, які не є живими вакцинами, "навряд чи становлять ризик для вагітних" і "не вважаються ризиком для немовляти, який вигодовується груддю".

У той же час вагітні жінки можуть мати більший ризик серйозного захворювання COVID-19. Але вважається, що абсолютний ризик важкого перебігу захворювання - низький. COVID-19 також може збільшити ризик серйозних наслідків вагітності, таких як передчасні пологи.

"Якщо вагітні жінки входять до групи, якій рекомендується отримувати вакцину від COVID-19 (наприклад, медичний персонал), вони можуть обирати чи не обирати вакцинацію", - зазначає CDC.


Зважати на побічні ефекти та невизначеність


Консультативні рекомендації ACOG підтримують підхід щодо взяття до уваги побічні ефекти вакцинації та невизначеність. Група зазначає, що, хоча вакцина не була випробувана на вагітних, очікується, що профіль безпеки буде таким же, як і в інших групах. В якості застереження повідомляється, що "відсутні дані про безпеку, характерні для використання мРНК-вакцин у вагітних жінок або матерів, які годують груддю, а потенційні ризики для вагітної та плоду - невідомі".

У клінічних випробуваннях деякі учасники мали легкі грипоподібні симптоми після вакцинації, а також реакції на місці заштрика, втому, озноб, біль у м’язах та суглобах та головний біль. Серед учасників віком від 18-55 років спостерігалася лихоманка, що перевищувала +38 С. Лихоманка була у 3,7% вакцинованих після першої дози та у 15,8% після другої дози. Більшість симптомів пройшли за декілька днів.

Згідно з інструкціями ACOG вагітним жінкам слід лікувати лихоманку, яка « була проявом несприятливих наслідків вагітності», ацетамінофеном. Препарат безпечний для використання під час вагітності та, схоже, не впливає на дію вакцини. Ацетамінофеном можна лікувати інші побічні ефекти вакцини, такі як хворобливість та почервоніння у місці заштрику.
 

Більше даних очікується

Найближчим часом Американський центр контролю захворювання  очікує нові дані досліджень вакцинації на тваринах. Крім того, виробник ліків продовжує стежити за жінками, які брали участь у клінічних випробуваннях і завагітніли під час дослідження.

Вагітні жінки та лікарі повинні взяти до уваги ризик зараження COVID-19 у громаді, ризик зараження COVID-19 для жінки та дитини, ефективність вакцини, її побічні ефекти та відсутність даних про вакцинацію проти COVID-19 під час вагітності.
Товариство охорони здоров'я матері та дитини рекомендує вагітним жінкам та матерям, які годують груддю, мати доступ до вакцин від COVID-19 і виступає за включення цих груп до випробувань вакцин. Товариство припускає, що медичні працівники "консультують своїх пацієнток, що теоретичний ризик заподіяння шкоди плоду від вакцин мРНК - дуже низький".

В огляді, опублікованому в Інтернеті 10 грудня 2020 в Американському журналі акушерства та гінекології MFM, доктор медичних наук Аманда М. Крейг із Університету Дьюка в Даремі, штат Північна Кароліна, зазначає, що "існує теоретичний ризик шкоди плоду від будь-якого неперевіреного медичного втручання, а вакцина від COVID-19 не відрізняється від будь-якого неперевіреного втручання ".

Вагітним слід надати можливість разом зі своїм акушер-гінекологом зважувати потенційний ризик тяжких захворювань матері на тлі невідомого ризику для плоду від вакцинації та приймати самостійне рішення щодо вакцинації впритул до появи даних про безпеку вакцини під час вагітності.
 

Джерело

Що ще почитати: