5 квітня
- МОЗ України працює над програмою реабілітації для громадян, які перехворіли на коронавірус. Програма фінансуватиметься державою через НСЗУ.
- НСЗУ підвищило тариф на паліативну допомогу. За мобільну паліативну допомогу одному пацієнтові медустанова буде отримувати від НСЗУ 14066 грн, а за стаціонарну - 13129 грн за одного пацієнта. На сьогодні 736 медичних установ подали свої пропозиції НСЗУ на надання такої допомоги.
- Дослідницька група під керівництвом Массачусетського технологічного інституту розробила лікарську капсулу, яку можна використовувати для доставки пероральних доз інсуліну. Це потенційно може стати заміною ін'єкціям, які люди з діабетом 1 типу повинні робити щодня.
- Вчені з медичної школи Університету Пенсільванії (США) могли майже на рік подарували зір дитині, яка страждає вродженим амаврозом Лебера (LCA). Захворювання в першу чергу вражає сітківку, та пов’язано з мутацією CEP290. Пацієнти з цією формою LCA страждають важкими порушеннями зору, які зазвичай починаються в дитинстві. Під час дослідження учасникам в око вводили препарат, який збільшує рівень білка CEP290 в фоторецепторах ока, відновлюючи функції сітківки і сприйняття світла. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Medicine.
6 квітня
- Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що кількість ліжок з киснем для пацієнтів з COVID-19 в країні досягло максимуму, можливості медичної системи вичерпані.
- Також глава МОЗ повідомив, що до кінця року планується надати можливість для вакцинації 70% дорослого населення. На сьогодні в Україні працює 11,5 тис. Кабінетів щеплень, в кожному є можливість робити близько 40-50 вакцинацій в добу, а за місяць все кабінети зможуть вакцинувати за місяць від 5 до 7 млн. чоловік.
- За даними Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні, у 2020 році кількість кадрів в галузі охорони здоров'я в країні зменшилася на 5%. В ПРООН вказують, що в грудні 2020 року налічувалося 735 тис. працівників охорони здоров'я, з яких 83% - жінки. При цьому, частка всіх держвитрат на медицину нижче середнього показника в ВООЗ-Європі (3% ВВП в 2019), а прямі витрати приватних домогосподарств - вище середнього показника в ВООЗ-Європі (46% в Україні і 27% в Європі).
7 квітня
- МОЗ України попросило виділити з бюджету додаткові 6,5 млрд грн на вакцинацію. У відомстві пояснили, що спочатку при формуванні бюджету пропонувалося виділити на закупівлю вакцин 15,1 млрд грн, але виділили 4 млрд грн.с умовою, що при необхідності відсутні кошти будуть перераховані з бюджету.
- Законопроект про систему громадського здоров'я (№4142) прийнятий Парламентом у першому читанні. До другого читання вже отримано близько 900 поправок. Як пояснив глава парламентського комітету здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, закон виявився між молотом і ковадлом, в тому числі тому, що він, нарешті, забороняє в Україні використання азбесту. А є лобістська група, яка лобіює його збереження.
- Україна в травні-червні очікує перші поставки вакцини проти COVID-19 за укладеним з американською фармацевтичною корпорацією Pfizer договору на 10 млн доз.
- Урядова консультативна група з вакцин Великобританії (JCVI) рекомендувала не прищеплювати вакциною проти COVID-19 AstraZeneca осіб молодше 30 років через випадки тромбозу.
8 квітня
- МОЗ планує створити реєстр громадян, які страждають від орфанних (рідкісних) захворювань, та інтегрувати його з системою eHealth. Реєстр створюється в рамках концепції розвитку системи надання допомоги таким громадянам до 2025 року.
- З 1 липня в Україні в рамках пакету психіатричної допомоги почнуть роботу мобільні команди психіатричної допомоги. Тариф за роботу однієї мобільної команди складе 50,535 тис. грн на місяць.
- Крім того, з 1 вересня 2021 року особи з розладами психіки та поведінки, а також пацієнти з епілепсією зможуть отримувати лікарські засоби в рамках державної програми реімбурсації. Це, зокрема, стосується лікування ПТСР, шизофренії, афективних розладів, депресії, невротичних розладів та епілепсії.
- За даними ВООЗ, вже понад 100 країн отримали вакцини проти коронавируса за програмою глобальної ініціативи COVAX. Для цього знадобилися 42 дня поставок препаратів.
9 квітня
- МОЗ України панує розширити Національний перелік лікарських засобів. У нього мають намір включити холекальциферол і ергокальциферол для надання медичної допомоги новонародженим в складних неонатальних випадках, амінокислоти і жирові емульсії для парентерального харчування також для надання медичної допомоги новонародженим в складних неонатальних випадках, метоксіполіетіленгліколь-епоетин бета для лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах, альтеплаза і норадреналін для надання допомоги при гострому мозковому інсульті та фондапарінукс при гострому інфаркті міокарда.
- Також МОЗ змінив протокол лікування пацієнтів з COVID-19. У нього додали тоцілізумаб для лікування пацієнтів з критичним перебігом COVID-19, змінили режими дозування препарату для пацієнтів з важким і критичним перебігом хвороби. Крім того, оновили загальні рекомендації по антибактеріальної терапії коінфекції і суперінфекції, а також клінічна настанова по веденню пацієнтів з COVID-19.
- Кабінет міністрів України дозволив використовувати технічний кисень для кисневої підтримки пацієнтів з COVID-19. Правда, із застереженням - якщо він повністю відповідає показникам якості медичного кисню.
- Лікар-інфекціоніст, професор Ольга Голубовська заявила, що клінічна картина при захворюванні COVID-19 радикально змінилася. За її словами, хвороба триває не 2 тижні, а до місяця, люди дуже довго залишаються киснезалежними, частіше приєднується бактеріальна інфекція, частіше виникає ниркова недостатність. Крім того, саме захворювання «помолодшало», почали хворіти і діти - важко хворіють, перебувають на апаратах ШВЛ. У зв'язку з цим в черговий раз був оновлений протокол лікування COVID-19.
Група компаній «МедЕксперт» на цьому тижні провела 7 заходів:
- 5 квітня - Мультіфорум для працівників охорони здоров'я «Порушення носового дихання і деконгестантів - status quo». Спікерами виступили Уманець Тетяна Рудольфівна, Дєєва Юлія Валеріївна і Бездітко Наталія Володимирівна.
- 6 квітня - професійна школа «Жіноче здоров'я від А до Я» в рамках професійного розвитку лікарів-акушерів-гінекологів.
- 7 квітня - професійна школа «Здоров'я біліарної системи і детокс всього організму». Лектори: Суслова Наталія Олександрівна - к.м.н. н. лікар-дієтолог-метаболіст, фахівець в галузі клінічної біохімії і фізіології, експерт функціональної медицини і Анохіна Галина Анатоліївна, заслужений лікар України, професор кафедри гастроентерології, дієтології та ендоскопії НУОЗ України ім. П. Л. Шупика
- 7 квітня - спільно з Всеукраїнською асоціацією дитячої імунології провели вебінар «Імунопрофілактика імуноскомпроментованних осіб». Експерти: Лапій Федір Іванович - к.м.н., доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національний університет охорони здоров'я імені П.Л. Шупика, голова правління ГО "Батьки за вакцинацію", Степановський Юрій Степанович - к.м.н., доц. кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національний університет охорони здоров'я імені П.Л. Шупика, Гільфанова Анна Міхайлівна- к.м.н., асистент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національний університет охорони здоров'я імені П.Л. Шупика.
- 8 квітня - спільно з Національним університетом охорони здоров'я імені П.Л. Шупика проведена професійна школа «Академія сімейного лікаря».
- 8 квітня - Науково-практичний мультидисциплінарний семінар для сімейних лікарів, хірургів-колопроктологів, гінекологів, гастроентерологів, терапевтів «Колопроктологічний форум: лікування та персоніфікований підхід».
- 9 квітня - разом з Національним університетом охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика проведено 5-те ювілейне засідання наукового дискусійного клубу експертів психіатрії "Шизофренія LIFE". Основна тема - сучасний погляд на социализовану терапію шизофренії. На засіданні розглядалися клінічні випадки шизофренії, схеми лікування за допомогою застосування сучасних молекул антипсихотичних препаратів. Спікери: Чабан Олег Созонтович, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри. медичної психології, психосоматичної медицини і психотерапії, НМУ ім. Богомольця, Корж Сергій, кандидат медичних наук, лікар-психіатр, Маляров Сергій Олександрович, к.м.н., керівник Центру психосоматики та депресій клініки «Оберіг».