Cкринінг дітей - запорука контролю COVID
Контакти:
+38 096 338-65-75
Електрона адреса:
info@med-expert.com.ua

Cкринінг дітей - запорука контролю COVID

Існує група людей, яких не щеплюють від COVID-19. Ця група тривалий час тісно контактує між собою. Ми називаємо їх дітьми. Постає питання, чи може популяція дітей бути причиною подальших спалахів COVID?
Існують дані, що відвідування шкіл у період карантину не спричиняє спалаху COVID-19 у громаді. Однак є занепокоєння, що діти - які, швидше за все, безсимптомні - можуть у будь-якому випадку стати переносниками вірусу. Чи є вони нашою ахілесовою п’ятою, і якщо так, то, без їх щеплення, чи можемо ми щось з цим зробити?

Дослідники змоделювали ситуацію. Припустімо, у нас є певна кількість населення - дорослих та дітей - з таким же віковим розподілом, як в США. COVID-19 поширюється серед цієї популяції з певною швидкістю. Швидкість передачі – репродуктивне число – число осіб, яких може інфікувати одна захворіла людина. У базовому випадку дослідники використовують репродуктивне число 1,2, що означає, що в середньому кожна заражена людина заражає 1,2 додаткових людей. Цю передачу ми спостерігаємо зараз, враховуючи хорошу соціальну дистанцію та маскування, але нові варіанти та послаблення обмежень можуть підвищити її показник. Дорослих можна вакцинувати, і дослідники припустили, як швидко і скільки відсотків дорослих отримують вакцину (від 40% до 60% дорослих). Ми можемо підрахувати, наскільки ефективні вакцини у запобіганні захворюванню (95%, на основі досліджень мРНК вакцин) і наскільки ефективні вони у запобіганні інфекції, що включає безсимптомні випадки (ефективність їх становить близько 90%).

Нарешті, ми можемо запитати, як швидко ми здатні виявити та виділити нову, потенційно безсимптомну інфекцію. Швидкість, з якою ми можемо знайти нещодавно заражену людину, є основою цього аналізу.
Складіть це все разом, і ви можете дати відповідь на питання: який відсоток населення буде інфікований через рік за цих різних умов, яка частотність захворювання населення? Для дослідження взяли тривалість коронавірусу в США - близько року, і, за нашими найкращими підрахунками, за цей період часу заразилося приблизно від 20% до 30% населення. Дослідники встановили 5%-ний рівень зараження протягом наступного року як "успіх", що дозволяє їм точно визначити, наскільки швидко ми повинні виявляти нові непомітні зараження (які включають безсимптомні та передсимптомні випадки) для досягнення такого рівня контролю. Але що, якби ми могли ідентифікувати лише 10% непомітних заражень серед населення за допомогою скринінгових тестів та відстеження контактів? Ну, якби ми змогли зробити це протягом 2 днів після зараження людини, ми б знизили загальний рівень спалаху до 3%.

Але модель очевидна: швидкість - це головне. Якщо існує 5-денна затримка між зараженням та виявленням, ми лише знизимо рівень спалаху до 9%. Насправді швидкість настільки важлива, що виявлення 40% непомітних заражень протягом 5 днів має такий самий ефект, як виявлення лише 5% протягом 2 днів. Звичайно, у нас є вакцини. Принаймні, для дорослих. Отже, дослідники запитали, а що, якби ми повністю зосередили свої зусилля на виявленні непомітних заражень у дітей?
Виявлення 10% непомітних заражень у дітей протягом 2 днів після зараження скорочує цей показник до 5%. Діти - це лише чверть населення США. Ми говоримо про виявлення 2,5% непомітних заражень, щоб істотно зменшити рівень спалаху COVID вдвічі. Це починає ставати цікавим.

Так, це все моделювання, але ми можемо багато чому навчитися із загальної картини. Математика говорить, що справа не в тому, скільки непомітних заражень ми виявляємо, а в тому, як швидко ми їх виявляємо. Отже, як швидко виявити непомітні зараження? Для одних - скринінг. Нові швидкі тести можуть бути застосовані там, де є діти, школи, тобто для виявлення нових заражень, поки не пізно.
Крім того, відстеження контактів. Якщо ми зможемо знизити рівень зараження до розумної кількості, професійні інспектори можуть швидко розшукати та протестувати тих, хто міг піддатися зараженню хворими на COVID. Важливо те, що нам не потрібно виявляти 100% непомітних заражень. Виявлення лише 10% зараження у дітей може мати значні позитивні наслідки для попередження спалаху вірусу. І, головне, треба робити це швидко.

Що буде тоді, коли діти отримають вакцину? Чи зникне питання про дітей, як безсимптомних носіїв вірусу? Дивно, але модель каже ні. Не докладаючи зусиль для виявлення непомітних заражень у дітей, вам потрібно було б щепити 81% з них, щоб загальний рівень зараження населення був нижчим за 5%. Іншими словами, більш агресивний скринінг дітей може бути вигідним для боротьби з вірусом. Останнім часом так багато наших зусиль було спрямовано на програму вакцинації, що ми, можливо, забули, наскільки важливі тестування та відстеження контактів. Вони дійсно мають значення. І поки багато людей не буде щеплено, ті маленькі люди - які, на щастя, не дуже хворіють, заразившись COVID-19 - можуть тримати пандемію довшою, ніж потрібно. Отже, потрібно проводити обстеження дітей на предмет безсимптомної інфекції. Потрібно робити це вже зараз і швидко.


Джерело

Що ще почитати: