БПР: на які зміни в сфері може очікувати медична спільнота
Контакти:
+38 096 338-65-75
Електрона адреса:
info@med-expert.com.ua

БПР: на які зміни в сфері може очікувати медична спільнота

Короткий огляд проекту постанови Кабінету Міністрів України, в якому пропонується внести зміни до постанови КМУ від 14.07.2021 №725 «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників»

Механізм реалізації безперервного професійного розвитку (БПР) та правил проведення атестації став топовою темою обговорень в медичній спільноті на початку 2022 року. Стурбованість колег можна зрозуміти: будь-які зміни завжди викликають певний внутрішній спротив. А якщо додати наявність великої кількості питань та відсутність чіткої й зрозумілої інформації й відповідей, передбачити хвилю обурення не важко.

Тож не дивно, що поява днями на сайті МОЗ проекту постанови Кабінету Міністрів України, в якому пропонується внести зміни до постанови КМУ від 14.07.2021 №725 «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників» викликала шквал невдоволених відгуків та коментарів у представників медичної сфери.

Які зміни пропонується внести й чи дійсно вони змінять ситуацію на краще, а також чому стільки негативних реакцій з'явилося в онлайн-просторі - розбираємось з фахівцями ГК МедЕксперт.


Почнемо з основного: з якою метою запроваджуються зміни?

Як зазначають самі автори, мета нового проекту - вдосконалення врегулювання дії електронної системи безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров'я. Події останніх років показали всім нам, що потреба адаптувати умови реалізації системи БПР стала вже нагальною. Карантинні обмеження, перехід на інші формати проведення заходів і ще безліч факторів стали каталізаторами цього процесу. Тож аби зробити процес здійснення підвищення кваліфікації для працівників сфери охорони здоров’я якісним, потрібно переглянути умови гри. У 2021 році це було очевидним вже для всіх - від самих медиків до провайдерів і представників держави.


Які зміни передбачаються?

Проєктом передбачаються зміни до постанови КМУ від 14.07.2021 №725 «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників». Вони торкнуться різних категорій працівників сфери охорони здоров’я - тобто нас з вами, але найбільше уваги в документі приділяється саме питанням «диджиталізації» процесу БПР та всіх відповідних наслідків.

Та про все по черзі. Спочатку - про визначення.

Проєкт надає визначення заходах безперервного професійного розвитку як «освітні заходи медичного і фармацевтичного спрямування, метою яких є підтримання або підвищення рівня професіоналізму і розвиток індивідуальної медичної та фармацевтичної практики для задоволення потреб пацієнтів та оптимізації функціонування сфери охорони здоров’я».


Щодо нововведень, які на нас можуть чекати, тут ми маємо наступні пропозиції:

  1. Станом на сьогодні в сфері БПР діє система, яка призначена для збереження інформації про провайдерів, заходи безперервного професійного розвитку, обліку балів та ведення особистого освітнього портфоліо працівників сфери охорони здоров'я. Проте події останніх місяців з хакерськими атаками на сайти держструктур, банків тощо доводять, що цей підхід необхідно змінити.

Тож, враховуючи велику кількість даних про працівників охорони здоров'я, зокрема персональних, ведення особистого освітнього портфоліо про кожного лікаря, не може бути завданням саме електронної системи БПР. Тому даним проєктом передбачається створення єдиного реєстру медичних кадрів. Це важливо і про безпеку.

  1. Згідно з проєктом постанови, система також зможе забезпечувати ведення особистого освітнього портфоліо працівників сфери охорони здоров'я тільки після запровадження єдиного реєстру.
  2. Створення системи покладається на МОЗ. В проєкті роз'яснюються функції адміністратора цієї системи, якого буде призначати МОЗ. Адміністратор буде забезпечувати роботу системи, займатися обробкою та аналізом внесених відомостей, збереження та захисту даних, що містяться у системі, забезпечуватиме доступ до системи працівників охорони здоров'я, провайдерів, державних органів у межах, визначених законодавством.

Взагалі, питання захисту персональної інформації проходить червоною наскрізною ниткою - йому в документі приділяється чимало уваги. Ми вважаємо це дуже важливим моментом і очевидним плюсом. Зокрема, передбачається, що захист інформації у системі буде здійснюватися відповідно до законодавства про захист інформації в інформаційно – телекомунікаційних системах. Не менш важливим є і те, що  пропонується виключити норму, згідно з якою доступ до персональних даних, які збираються та обробляються за допомогою системи, можна надавати третім особам за згодою суб’єкта персональних даних та в установлених законом випадках.

Також пропонується виключити з Положення про безперервний професійний розвиток норму, згідно з якою наразі персональні дані, внесені до системи, обробляються з метою достовірного обліку інформації про атестації працівників сфери охорони здоров’я.


Варто звернути увагу!

Деякі нововведення торкнуться окремих категорій працівників сфери охорони здоров’я. Так, для фармацевтів: назву посади «провізор» пропонується замінити на «фармацевт(провізор)». Положення, які можуть бути затверджені постановою, будуть застосовуватися для фармацевтів (провізорів), молодших спеціалістів (фахових молодших бакалаврів, молодших бакалаврів, бакалаврів) з медичною освітою і фармацевтичною освітою 1 липня 2023 року:

Крім того, передбачається, що працівники сфери охорони здоров’я після здобуття вищої освіти та отримання сертифіката лікаря-спеціаліста, фармацевта (провізора)-спеціаліста або диплома про здобуття ступеня фахового молодшого бакалавра, молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста), бакалавра  будуть зобов’язані здійснювати безперервний професійний розвиток.


В якості висновків

Якщо коротко, то новий проєкт передбачає зміни, які дозволять упорядкувати роботу системи БПР в Україні, забезпечать інформаційну безпеку кожного учасника процесу та чітко визначать зони відповідальності. Зі свого боку ми як один з найбільших українських провайдерів, за плечима якого більше ніж десятирічний досвід проведення подібних заходів та досвід співпраці з провідними міжнародними профільними організаціями, можемо лише вітати початок змін в нашому секторі. Ми свідомі того, що заявлені зміни потребують доопрацювань, проте знаємо, що найважче - зробити перший крок і почати трансформації. Але цей процес є невідворотним - бо змінюється час та вимоги до кожного з нас: від медиків до провайдерів. Тож давайте будувати краще майбутнє разом.

Бажаєте дізнатися, що думають з приводу цієї новини колеги? Долучайтеся до нашої Viber-спільноти https://cutt.ly/aOilASM

Що ще почитати: