Зміни умов отримання сертифікатів БПР
Контакти:
+38 096 338-65-75
Електрона адреса:
info@med-expert.com.ua

Зміни умов отримання сертифікатів БПР. Відповіді на найчастіші питання

ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ
 

1. Питання: Згідно з наказом МОЗ України № 446 (додаток 5), паразитологам не обов'язково обліковувати бали щорічно. Підкажіть, будь ласка, чи потрібно подавати портфоліо (пусте) до відділу кадрів, якщо за рік не було курсів. Дякую за інформацію

Відповідь: По-перше, портфоліо не може бути пустим, бо, окрім балів БПР, у ньому має зазначатися інша, але обов'язкова інформація. По-друге, враховуючи кількість змін у житті та кількість реформ, безпосередньо в галузі охорони здоров'я, радимо Вам підкласти під кожне щорічне портфоліо копії посвідчень про проходження тематичного удосконалення до диплома, що затверджено додатком 1 до Положення про деякі заходи БПР медичних та фармацевтичних працівників; це дасть змогу атестаційній комісії бачити, які ТУшаки і коли саме Ви їх проходили. І, до речі, так буде правильно за нормами діловодства

 

2. Питання: Прочитала, що коли закінчиться війна і відповідно відновляться атестації лікарів, то потрібно, окрім портфоліо, подавати документ, що засвідчує рівень володіння державною мовою.

Це правда? Кажуть, що якщо в дипломі (додатку) є хороші бали з української мови, то це робити не потрібно.

Відповідь: Так, це - правда. Відповідно до пп. 2 п. 11 наказу МОЗ України № 446, після відновлення атестації лікарів слід подавати до атестаційної комісії копію документа, що засвідчує рівень володіння державною мовою згідно із Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». А відповідно до п. 3 ст. 10 цього закону, рівень володіння державною мовою засвідчується документом про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до цього закону.

 

3. Питання: Щодо нарахування балів за 2024 рік є якась інформація: чи можна набрати всі онлайн, чи згідно з наказом № 446?

Відповідь: На сьогодні нормативний розклад щодо навчання у форматі онлайн такий. Якщо Ви навчаєтеся у форматі онлайн у режимі реального часу, пройшли реєстрацію на загальних засадах і маєте змогу ставити запитання спікерам, то Ви обліковуєте повну кількість балів, зазначену в сертифікаті, за умови реєстрації заходу в базі Тест-центру і опрацювання Вами на 75% і більше тестових запитань. Якщо ж Ви навчаєтеся в зручний для Вас час на електронному курсі, тобто захід зареєстрований у базі Тест-центру як електронний курс, то це є професійний розвиток за дистанційною формою навчання з використанням електронних навчальних ресурсів. Кількість балів за таке навчання, що враховуються до обов’язкового щорічного мінімуму, не перевищує 15 балів для україномовних та 20 балів для англомовних заходів.

 

4. Питання: Підкажіть, будь ласка, якщо я протягом певного часу не працювала офіційно, але проходила навчання онлайн, далі було поновлення сертифіката – стажування і нове місце роботи, чи можна ці сертифікати за онлайн-навчання подавати за новим місцем роботи, окрім нового сертифіката спеціаліста

Відповідь: Якщо всі ці події відбувалися в період з 2022 по грудень 2023 року або протягом одного будь-якого календарного року, тоді у Вас є така можливість. Якщо ж Ви не працювали, але навчалися, наприклад, у 2023 році, а влаштувалися на роботу у 2024 році, то сертифікати за 2023 рік до портфоліо за 2024 рік Ви додавати не можете.

 

5. Питання: Чи обов'язково набрати 50 балів за 2022 рік і чи можна переносити бали на інші роки, якщо за один рік набрано більше ніж 50 балів?

Відповідь: Якщо коротко: ні, не обов'язково; ні, не можна. Якщо з посиланням на нормативну базу: так. Відповідно до пп. 5 п. 5 наказу МОЗ України № 446, мінімальна кількість балів БПР, яка має бути підтверджена за річний період, у 2022 році не є обов’язковою. Щодо перенесення балів, то хоч скільки балів заробить лікар, наступного року він має знову набрати визначений на той період мінімум, адже основна мета реформи БПР – забезпечувати навчання лікаря не час від часу (нехай і активне), а постійно. Однак передбачені певні винятки. Наприклад, якщо лікар був у зоні бойових дій або на окупованій території і відповідно не зміг заробити нових балів БПР, але в нього є напрацьовані з минулого року. При цьому такі випадки в індивідуальному порядку розглядає атестаційна комісія і вирішує, чи можна «переносити» зайві бали в кожній окремій винятковій ситуації. Якщо ж таких у конкретного лікаря немає, йому доведеться їх заробити.

 

6. Питання: Працюю водночас як нарколог та психіатр, проходила заходи, стосовно яких вказано, що вони і для психіатрів, і для наркологів.

Чи можу я подати до портфоліо ідентичні заходи за двома спеціальностями?

Відповідь: Так, маєте таке право. У Вас має бути оформлене окреме портфоліо за кожною спеціальністю, а сертифікати з балами, отримані на одному заході, можна підкласти до кожного портфоліо, якщо в них зазначені обидві спеціальності (розділ VI Порядку проведення атестації лікарів).

 

7. Питання: Якщо атестація була у 2019 році, чи потрібно за 2019 рік так само звітувати 50 балів?

Відповідь: Облік балів введено в дію з 01.01.2020. У 2019 році облік балів був ще тільки "рекомендованим", тому у Вашому випадку портфоліо за 2019 рік не є обов'язковим.

 

8. Питання: Підкажіть, будь ласка, якщо у 2021 році була атестація, то чи потрібно подавати портфоліо за 2021 рік

Відповідь: Так, потрібно. Коли Ви проходили атестацію, Ви звітували за попередній період, до якого не входила інформація за 2021 рік. А відповідно до постанови КМУ № 725, процес навчання і вдосконалення має бути безперервним, а згідно з наказом МОЗ України № 446, Ви зобов'язані щороку оформлювати і подавати портфоліо на перевірку. 

 

9. Питання: У зв’язку з тим, що за один рік немає 50 балів, відмовляють у підтвердженні сертифіката. Як діяти, щоб поновити сертифікат?

Відповідь: Якщо йдеться про період 2022-2023 роки, Ви можете подати всього 50 балів за обидва роки в будь-якому розрахунку кількості балів за кожний рік. Якщо йдеться про інші періоди, то, відповідно до п. 7 розділу I Порядку проведення атестації лікарів, лікарі, яким відмовлено в атестації або в присвоєнні (підтвердженні) кваліфікаційної категорії, не можуть займатися лікарською діяльністю за цією спеціальністю без відновлення медичної практики шляхом проходження стажування (або курсів спеціалізації) відповідно до розділу V цього ж порядку.

 

10. Питання: Якщо за 2023 рік не набрано достатньо балів, то лікар не має права вести лікарську діяльність, хоча і не сплинув термін сертифіката?

Відповідь: По-перше, Ви можете порахувати бали за 2023 рік разом і з 2022 роком, тобто за період 2022-2023 роки у Вас має бути разом 50 балів, причому в будь якому розрахунку за кожний із цих років (0+50; 25+25; 50+0; 10+40 і т.д.). По-друге, на сьогодні кількість балів жодним чином не впливає на Вашу діяльність як лікаря! Але це діє тільки до першої атестаційної комісії ))) Бо відсутність мінімальної щорічної кількості балів БПР дає підстави атестаційній комісії відмовити Вам у підтвердженні або присвоєнні категорії. При цьому нагадую: якщо є підстави, що стали непереборними обставинами для проходження БПР, Ви можете оформити це документально, підписати у свого керівника і додати цю довідку/наказ тощо до портфоліо.

 

11. Питання: Підкажіть, будь ласка, як переслати портфоліо і сертифікати на департамент онлайн, оскільки я зараз не маю робочого місця і перебуваю за кордоном.

Відповідь: До МОЗ України та/або будь-яких департаментів, ОДА і РУОЗів портфоліо надсилати не потрібно – атестаційні комісії не працюють на час дії воєнного стану! Для перевірки та підпису Ви маєте подати портфоліо до відділу кадрів, де працюєте або працювали за останнім місцем роботи, і далі – зберігаєте в себе.

 

12. Питання: 4 листопада 2022 року я взяла участь у семінарі «Стоматологічне здоров’я: мультидисциплінарний підхід у безперервному професійному розвитку лікарів», отримала сертифікат № ... Але на сайті Центру тестування при МОЗ України його немає. Є інший, виписаний на мене … ( з 09.09.2022 по 10.09.2022) на тему «Гастроентерологія…», порядковий номер у реєстрі 1485. Прохання виправити помилку.

Відповідь: Цей сертифікат не потребує виправлення номера, оскільки захід, за який Ви його отримали, внесено до Реєстру з’їздів, конгресів, симпозіумів і науково-практичних конференцій, які проводилися у 2022 році, що і зазначено в сертифікаті, а не в Переліку заходів БПР на сайті Тест-центру. Тому Ви не бачите сертифікат, але він чинний.

 

13. Питання: Підкажіть, будь ласка, як виправити номери на сертифікатах та внести їх до реєстру БПР за 2022 рік. Не надіслано виправлені сертифікати на пошту. Куди звернутися?

Відповідь: Обидва сертифікати чинні (станом і на той час, і на сьогодні) в оформленні, у якому ми їх надіслали (і тоді, і зараз). Вони чинні, оскільки 2022 рік перехідний, а частина заходів БПР зареєстрована в Реєстрі МОЗ НАМН України з’їздів, конгресів, симпозіумів та науково-практичних конференцій, інша частина заходів вже зареєстрована в Реєстрі Центру тестування. Обидва заходи 04.11.2022 № 620 та 08.12.2022 № 704 офіційно внесені до Реєстру з’їздів, конгресів, симпозіумів та науково-практичних конференцій, проведених у 2022 році (IV розділ) – https://www.testcentr.org.ua/docs/NMF/Reyestr_NMF_2022_proyekt_1_kv.pdf, що й зазначено на сертифікатах. Водночас їх немає в оприлюдненій базі Центру тестування і в Довіднику лікаря, оскільки останні дві опції запрацювали пізніше за проведену реєстрацію цих заходів. Тому обидва сертифікати підкладаються в портфоліо на цілком законних підставах. Реєстр НМФ відкритий для перевірок, оскільки такі сертифікати видані абсолютно всім лікарям усіма провайдерами країни, які проводили заходи на офіційних засадах, і будь-яка атестаційна комісія також зможе це перевірити.

 

Що ще почитати: