СУЧАСНА ПЕДІАТРІЯ № 6 – 2010

  • Науково - практичний журнал
  • DOI:
  • 10.15574/SP
  • Наклад -
  • 8000 примірників
  • Формат видання -
  • 290Х210 мм
  • Періодичність -
  • 8 номерів на рік

Підсумки проведення річного національного циклу семінарів «Актуальні питання імунопрофілактики та імунотерапії інфекційних захворювань серед населення України» .

10

 

 

Медведовська Н. В.

Сучасний стан здоров'я підлітків України.

14

Резюме. Проаналізовано сучасний стан здоров'я підлітків в Україні, наведено регіональні особливості показників стану їхнього здоров'я (первинна захворюваність, поширеність хвороб за основними класами хвороб за МКХ-10) в динаміці за 2005–2009 рр.

Ключові слова: показник, здоров'я підлітків, захворюваність, поширеність хвороб.

 

 

Черняева Т. В.

Результаты исследования безопасности применения вакцины Пентаксим для детей 18 – 36 месяцев с различным состоянием здоровья.

17

 

 

Мойсеєва Г. В.

Концепція елімінації кору.

21

Резюме. Елімінація кору на сучасному етапі залишається актуальним питанням охорони здоров'я в усіх країнах світу. Суттєвий вплив на епідеміологічний процес мають засоби специфічної імунопрофілактики. Лише сучасні ефективні вакцини та високий рівень охоплення щепленнями проти кору населення дозволять досягти поставленої мети.

Ключові слова: кір, елімінація, вакцини.

 

 

Квашніна Л. В., Матвієнко І. М.

Стратегія інтегрованого ведення хвороб дитячого віку: як навчитися використовувати стратегію на практиці.

25

Резюме. Стратегію інтегрованого ведення хвороб дитячого віку (ІВХДВ) розроблено ВООЗ/ЮНІСЕФ для покращення якості надання допомоги хворим дітям у віці до 5 років на первинному рівні. Велика кількість країн у світі вже застосовує цю стратегію, адаптувавши її до місцевих умов. В Україні перший навчальний семінар з ІВХДВ відбувся у серпні 2010 р. Структура цих навчальних семінарів дещо відрізняється від інших тренінгів: теоретична та практична частини тісно переплетені і є рівноцінними у навчальному курсі. Кожен учасник обов'язково під час курсу кілька раз проводить самостійну оцінку та класифікацію хворої дитини під спостереженням досвідченого викладача.

Ключові слова: інтегроване ведення хвороб дитячого віку, стратегія, симптоми, буклет схем, клінічний інструктор.

 

 

Поберська В. А., Янченко Т. С., Євсеєва С. Л., Єременко С. А., Кулик Г. Д., Ломако Л. В.

Психологічний статус дітей з онкологічними захворюваннями на різних етапах реабілітації.

27

Резюме. Наведено позитивну динаміку психологічного статусу дітей з онкологічними захворюваннями в процесі реабілітації на санаторно-курортному етапі і в амбулаторному центрі. Показано доцільність проведення родинних програм психологічної підтримки.

Ключові слова: психологічний статус, онкологічні захворювання, реабілітація.

 

 

Глядєлова Н. П., Уніч Н. К.

Ефективність фітопрепарату Синупрет в терапії гострих синуситів у дітей.

30

Резюме. Стаття присвячена проблемі лікування гострих синуситів. Наведено огляд літературних даних, що присвячені фармакологічним властивостям препарату та аналізу клінічних результатів застосування Синупрету при даній патології у дітей, що доводить доцільність включення його в схеми лікування.

Ключові слова: гострий синусит, Синупрет, протизапальна, протинабрякова, мукоактивна терапія синуситів.

 

 

Абатуров А. Є., Герасименко О. Н., Кривуша Є. А., Петренко Л. Л.

Цефалоспорини для орального застосування у педіатричній практиці.

38

Резюме. У роботі наведено алгоритм емпіричного вибору цефалоспоринових антибіотиків для орального застосування при лікуванні інфекційно-запальних захворювань у дітей залежно від особливостей їх сучасної етіологічної структури.

Ключові слова: цефалоспорини для орального застосування, діти.

 

 

Кокоркін Д. Н.

Іригаційно-осмотична терапія назальної патології у дітей.

43

Резюме. Вивчалася ефективність різних схем післяопераційного ведення хворих дітей з патологією носа і носоглотки, яке включало елементи іригаційної терапії із застосуванням ізотонічних та гіпертонічних сольових розчинів (Аква Маріс), назальних стероїдів і плацебо. Загалом застосування сольових розчинів у дітей з назальною патологією за ефективністю порівнянне з назальними топічними стероїдами. Завдяки широкому вибору інтраназальних засобів «Аква Маріс» клініцист може застосовувати у своїй практиці різні препарати з урахуванням віку хворого та нозології.

Ключові слова: патологія носа і носоглотки, іригаційна терапія, ізотонічні та гіпертонічні сольові розчини, інтраназальні засоби, Аква Маріс.

 

 

Dr. Rimmele Martina

Комбинированный растительный препарат против воспалительных заболеваний, сопровождающихся болевым синдромом.

47

Резюме. В случае острого воспалительного процесса пациенты ожидают от медикаментозной терапии быстрого смягчения болевых ощущений и облегчения глотания, а также устранения симптомов воспаления. Результаты исследований препаратов на основе перца лекарственного и гваякового дерева свидетельствуют о непосредственном влиянии экстрактов из указанных растений на выработку медиаторов воспаления на молекулярном уровне.

 

 

Коренєв М. М., Носова О. М., Богмат Л. Ф., Яковлева І. М., Ніконова В. В.

Особливості ліпідного та ліпопротеїдного спектрів крові у підлітків з різними формами артеріальної гіпертензії.

50

Резюме. Проведено комплексне обстеження 60 юнаків із первинною артеріальною гіпертензією (АГ) у віці 13–17 років та 40 їхніх однолітків з артеріальною гіпертензією, яка супроводжувалась ожирінням і перебігала на тлі гіпоталамічного синдрому періоду пубертату. Встановлено, що у підлітків з АГ на тлі надлишкової маси тіла значно переважала частота дисліпопротеїдемій, суттєвим фактором їх розвитку виявився індекс маси тіла, а в механізмах розвитку дисліпопротеїдемій переважав вплив альдостерону та мелатоніну.

Ключові слова: підлітки, первинна артеріальна гіпертензія, надлишкова маса тіла, гіпоталамічний синдром пубертатного періоду, ожиріння, ліпідний та ліпопротеїдний спектр крові.

 

 

Нагорна Н. В., Дубова Г. В.

Можливість корекції мінерального дисбалансу у дітей, які мешкають в екологічно несприятливих умовах.

54

Резюме. У роботі представлені дані оцінки елементного складу організму 123 дітей (63 хлопчики і 60 дівчаток) віком від 14 до 17 років. Виявлено, що у всіх дітей, які мешкають в екологічно несприятливих умовах, є патологічні зміни макро- та мікроелементного складу організму, які полягають, з одного боку, в наявності токсичних (69,1% дітей) та потенційно токсичних (39,8% осіб) елементів, а з іншого — у дефіциті життєво важливих елементів (у 91,1% обстежених). З метою корекції виявлених диселементозів призначався комбінований препарат «Тотема», безпечність та ефективність якого дозволяють рекомендувати його до застосування у дітей, які мешкають в екологічно несприятливих умовах.

Ключові слова: діти, екологія, диселементоз, Тотема.

 

 

Будрейко О. А.

Характеристика перебігу цукрового діабету І типу у дітей та підлітків.

60

Резюме. В процесі спостереження дітей та підлітків, хворих на цукровий діабет І типу, виділено три групи залежно від стабільності підтримки рівня компенсації вуглеводного обміну: із стійкою задовільною компенсацією хвороби (група А), із стійкою декомпенсацією хвороби (група В), з нестійкою компенсацією хвороби та постійними коливаннями рівня глікозильованого гемоглобіну (група С). Наведено клініко-гормональну характеристику цих груп та виділено фактори тяжкості персистенції декомпенсації вуглеводного обміну у дітей і підлітків з цукровим діабетом І типу.

Ключові слова: цукровий діабет І типу, діти та підлітки, компенсація, гормональні показники, фактори тяжкості.

 

 

Котлова Ю. В., Боярська Л. М., Печерська Є. В.

Особливості швидкості зростання дітей, що народилися з дуже низькою масою тіла, в постконцептуальному періоді розвитку.

64

Резюме. Визначені особливості зростання дітей, народжених з дуже низькою масою тіла, в постнатальному періоді їх розвитку. Використання інтегрального показника швидкості збільшення маси тіла дозволяє аналізувати закономірності фізичного розвитку немовлят.

Ключові слова: фізичний розвиток, новонароджені з дуже низькою масою тіла при народженні, швидкість збільшення маси тіла.

 

 

Охотнікова О. М.

Атопічний дерматит у дітей: проблемні питання і шляхи їх вирішення.

67

Резюме. У статті показано сучасний стан проблеми атопічного дерматиту у дітей; висвітлено не вирішені та дискусійні питання термінології і класифікації алергодерматозу; наведено результати опитування 1008 дитячих лікарів загального профілю (переважно дільничних педіатрів) з різних регіонів України стосовно питань діагностики та лікування атопічного дерматиту, їх відповідності сучасним міжнародним рекомендаціям.

Ключові слова: атопічний дерматит, термінологія, діагностика, лікування, дільничні педіатри, діти.

 

 

Андрух В. С., Андрух В. Н.

Про досвід роботи лікаря-педіатра в Лівії.

73

Резюме. Показано досвід роботи лікаря-педіатра в Лівії, який включає вивчення і дотримання стандартів у лікуванні дітей, викладених у фундаментальному керівництві з педіатрії «Нельсон. Керівництво для педіатрів». Система охорони здоров'я Лівії забезпечує оптимальні умови для лікування кожного хворого громадянина держави. Підкреслюється престижність професії педіатра серед інших медичних професій.

Ключові слова: Лівія, система охорони здоров'я, педіатр.

 

 

Попов С. В.

Вплив виду вигодування на динаміку маси тіла у новонароджених з неонатальною енцефалопатією тяжкого ступеня.

75

Резюме. Метою роботи було вивчення характеру добової динаміки маси тіла — позитивної або негативної, залежно від виду суміші, що вводиться, у новонароджених з неонатальною енцефалопатією. Материнське молоко частіше пов'язане з позитивним збільшенням маси протягом усього неонатального періоду. Штучні суміші не мають подібної дії.

Ключові слова: новонароджені, природне й штучне вигодовування.

 

 

Марушко Ю. В., Марушко Т. В.

Використання Тардиферону в терапії залізодефіцитних станів у дітей з патологією травного каналу.

77

Резюме. Узагальнено дані літератури щодо обміну заліза в організмі дітей, діагностики та лікування залізодефіцитної анемії в дитячому віці; наведено результати власного дослідження щодо використання препарату «Тардиферон» у фармакотерапії залізодефіцитної анемії у дітей з патологією травного тракту. Тардиферон — високоефективний та безпечний препарат, що може широко застосовуватися при залізодефіцитній анемії у дітей шкільного віку.

Ключові слова: залізодефіцитна анемія, діти шкільного віку, патологія травного каналу, Тардиферон.

 

 

Шадрін О. Г., Марушко Р. В., Брюзгіна Т. С., Місник В. П., Муквіч О. М.

Функціональне харчування та хронічні запальні захворювання кишечнику у дітей раннього віку.

82

Резюме. У статті обговорюються проблеми харчування дітей раннього віку. Сучасний раціон харчування не повністю задовольняє фізіологічні потреби організму дитини — відзначається дефіцит і дисбаланс окремих мікронутрієнтів, що є чинником ризику розвитку запальних захворювань кишечнику, зокрема хронічних колітів. Показано, що використання таких продуктів функціонального харчування, як омега-3 довголанцюгові поліненасичені жирні кислоти та пробіотики, в комплексній терапії хронічних колітів у дітей раннього віку сприяє поліпшенню ліпідного профілю крові і стану мікробіоценозу товстого кишечнику, покращує результати лікування захворювання.

Ключові слова: діти раннього віку, хронічний коліт, функціональне харчування.

 

 

Безкаравайний Б. О., Волошин О. М., Бондаренко Г. Г., Мітякіна І. Ю., Неженцева О. П.

Синдром мальабсорбції у дітей: пошук нових способів лікування.

87

Резюме. У статті обґрунтовано доцільність використання препаратів «Біоспорин» та «Віферон» для лікування дітей із синдромом мальабсорбції. Отримані клінічні і бактеріологічні результати лікування свідчать про досить високу ефективність зазначеної комбінації ліків. Ці відомості підтверджують необхідність диференційованого та виваженого підходу до лікування дітей, у яких виявляється порушення процесів кишкового травлення.

Ключові слова: діти, синдром мальабсорбції, спосіб лікування.

 

 

Корнєва В. В.

Застосування пробітиків у терапії і профілактиці вегетативної дисфункції у дітей та підлітків.

90

Резюме. Проаналізовано результати вітчизняних і зарубіжних досліджень, присвячених можливостям застосування пробіотика БіоГая з метою профілактики та у комплексній терапії вегетативних дисфункцій у дітей та підлітків.

Ключові слова: вегетативна дисфункція у дітей та підлітків, синдром подразненого кишечнику, кишкові коліки, дисбіоз, пробіотики, БіоГая.

 

 

Безкаравайний Б. О., Яковенко Н. О.

Неімунні механізми розвитку гострих діарей у дітей раннього віку.

94

Резюме. В гострий період діареї має місце підвищення рівнів сумарного оксиду азоту, причому даний показник достовірно вищий в групі дітей з інвазивними діареями. Використання сучасного мультипробіотика «Симбітер» у дітей раннього віку з гострою діареєю чинить позитивний вплив на перебіг захворювання, сприяє нормалізації показників гомеостазу, локального та загального імунітету організму.

Ключові слова: гостра діарея, діти раннього віку, оксид азоту, мультипробіотик.

 

 

Глядєлова Н. П.

Застосування оригінального препарату Ізопринозин (інозин пранобекс) у терапії респіраторних інфекцій у дітей.

96

Резюме. Стаття присвячена проблемі лікування гострих респіраторних інфекцій у дітей. Наведено огляд літератури щодо фармакологічних властивостей Ізопринозину. Аналіз клінічних результатів застосування Ізопринозину у дітей з гострою респіраторною інфекцією доводить доцільність включення його як препарату комплексної противірусної та імуномодулюючої дії в схему лікування і реабілітації пацієнтів з ГРЗ, особливо із групи, що часто і тривало хворіють.

Ключові слова: гостра респіраторна інфекція, діти, що часто хворіють, імуномодулююча терапія, Ізопринозин.

 

 

Середа Е. В., Катосова Л. К.

Место азитромицина в педиатрической практике.

104

Охотнікова О. М., Гладуш Ю. І., Іванова Т. П., Усова О. І., Зарудня О. Ф., Грищенко О. Н., Онисько С. А., Шклярська Г. В., Ткаченко Ю. А.

Інфекційно-залежна гостра і хронічна бронхообструкція: ефективність та безпечність застосування цефтибутену у дітей.

109

Резюме. Досліджено ефективність і безпечність цефалоспоринового антибіотика цефтибутену (Цедексу) у дітей з обструктивним бронхітом та інфекційно-залежним загостренням бронхіальної астми. Висока антибактеріальна активність, добра переносимість, мінімальна частота побічних реакцій, відсутність впливу на мікробіоценоз кишечнику дозволяють широко застосовувати Цедекс у педіатричній практиці, починаючи з 6-місячного віку.

Ключові слова: цефалоспориновий антибіотик, цефтибутен (Цедекс), діти, обструктивний бронхіт, бронхіальна астма.

 

 

Марушко Ю. В., Марушко Є. Ю.

Фітотерапевтичні засоби при кашлі у дітей.

115

Резюме. В роботі наведено дані щодо механізмів розвитку кашлю у дітей, його диференціальної діагностики, підходів до терапії. Важливе місце в терапії кашлю займають сучасні фітотерапевтичні засоби, зокрема «Гербіон сироп первоцвіту».

Ключові слова: кашель, фітотерапія, Гербіон сироп первоцвіту.

 

 

Височина І. Л., Абатуров О. Є.

Клініко-імунологічна ефективність сезонної профілактики ГРВІ у дітей віком від 3 до 17 років.

119

Резюме. Наведено дані щодо ефективності профілактичного курсу комплексного рослинного препарату «ІМУНІН-Нортон» виробництва «American Norton Corporation» (США) у частохворіючих дітей, віком від 3 до 17 років за рахунок зменшення кратності ГРВІ в 1,3 разу та зменшення тривалості гострого респіраторного епізоду на 2,2 дня. Клініко-імунологічна ефективність препарату «ІМУНІН-Нортон» обумовлена наявністю імуномодулюючих властивостей (підвищення вмісту SIgA та концентрації лактоферину у ротоглотковому секреті) та сануючим ефектом складових препарату (відновлення стану еубіозу слизових зіву та носа).

Ключові слова: частохворіючі діти, імунопрофілактика, місцевий імунітет слизових зіву та носа, ІМУНІН-Нортон.

 

 

Абатуров О. Є., Герасименко О. М.

Клінічне значення імунної відповіді в розвитку хелікобактерної інфекції у дітей.

125

Резюме. В статті представлено особливості перебігу та клінічне значення імунної відповіді макроорганізму в розвитку хелікобактерної інфекції у дітей з хронічною гастродуоденальною патологією. Виявлено взаємозв'язок між клініко-ендоскопічними даними та рівнем анти-CagA-IgA, M, G у дітей, інфікованих токсигенними, асоційованими з CagA«+», штамами Helicobacter pylori.

Ключові слова: Helicobacter pylori, діти, хронічна гастродуоденальна патологія.

 

 

Бережний В. В., Марушко Т. В., Марушко Є. Ю.

Характеристика уражень серця при системному червоному вовчаку.

128

Резюме. В роботі наведені дані літератури та власних спостережень щодо ураження серця у хворих на системний червоний вовчак (СЧВ). Нами встановлено, що в дебюті СЧВ у всіх дітей при клінічному обстеженні, проведенні рентгенографії органів грудної клітки, ЕКГ, Холтер-ЕКГ та ЕхоКГ спостерігаються ознаки ураження серцево-судинної системи. Це потребує подальших досліджень з метою розробки лікувально-реабілітаційних заходів.

Ключові слова: системний червоний вовчак, діти, ураження серця.

 

 

Тодуров Б. М., Довгань О. М., Давідко Л. В., Вашкеба В. Ю., Максюта Д. В., Трегуб Л. С., Шаповал Л. А., Шиманко М. В., Демянчук В. Б.

Scimitar синдром: вдала хірургічна корекція у пацієнта з краніофарингіомою і нецукровим діабетом.

132

Резюме. Scimitar синдром — природжена вада серця, що включає в себе повний або частиковий аномальний дренаж правих легеневих вен в нижню порожнисту вену. Наведено клінічний випадок успішної КТ-диагностики з подальшим хірургічним лікуванням даного синдрома на тлі нецукрового діабету після видалення інтракраніальної пухлини.

Ключові слова: природжена вада серця, scimitar синдром, хірургічне лікування.

 

 

Буднік Т. В., Резнікова А. Л.

Прогностична цінність визначення індексу селективності у дітей із захворюваннями нирок з еритроцитурією.

135

Резюме. У статті наведено результати вивчення рівнів екскреції з сечею альбуміну та імуноглобуліну G (відносно креатиніну), індексу селективності у 55 дітей із захворюваннями нирок з еритроцитурією та у 74 практично здорових дітей групи контролю. Доведено прогностичну цінність індексу селективності. Отримані лабораторні критерії раннього несприятливого прогнозу захворювань нирок з еритроцитурією у дітей.

Ключові слова: прогноз, індекс селективності, захворювання нирок, еритроцитурія, діти.

 

 

Сукало A. B., Крохина С. А., Тур Н. И.

Применение препарата Канефрон® Н в комплексной терапии инфекций мочевой системы у детей.

139

Кирилова Л. Г.

Досвід застосування Нейровітану у грудних дітей з пре- и перинатальною патологією нервової системи.

142

Резюме. У статті наведено дані про вміст вітаміну В1 (тіаміну) в грудному молоці жінок групи високого ризику щодо перинатального ураження нервової системи у їхніх дітей. Проведені дослідження показали, що збалансований за вітамінами групи В препарат «Нейровітан» нормалізує вміст тіаміну у грудному молоці. Жінкам групи ризику, що годують грудьми, рекомендовано застосовувати Нейровітан по одній таблетці один раз на добу протягом одного місяці для «насичення» тіаміном організму своїх дітей. Пероральний шлях введення тіаміну через грудне молоко є природним надходженням вітаміну в організм дітей раннього віку та захищає їх від алергізуючих та стресуючих факторів, що можуть виникнути при параентеральному введенні вітамінів.

Ключові слова: Нейровітан, грудні діти, перинатальна патологія ЦНС.

 

 

Шумна Т. Є.

Характеристика елементного складу природних ресурсів Запорізького регіону.

147

Резюме. Проводився порівняльний аналіз концентрацій хімічних речовин в атмосферному повітрі визначених фотометричним, електрохімічним, атомно-абсорбційним методами та рентгено-флуоресцентний спектрометричний аналіз проб питної води, ґрунту, пилку сміттєвих трав, хатнього пилу з м. Запоріжжя та м. Приморськ. Встановлено, що атмосферне повітря промислового м. Запоріжжя більш забруднене, ніж м. Приморськ. Але проби води та ґрунту з м. Приморськ мають гірші характеристики, ніж з м. Запоріжжя, через забруднені зливові стоки та стічні води, дренажні води зрошувальних систем, застосування пестицидів, агрохімікатів, мінеральних добрив. Хімічні сполуки атмосферного повітря адсорбуються на пилку смітних трав, а хімічні елементи води і ґрунту — на хатньому пилу, змінюючи їх алергенні властивості, що необхідно враховувати при проведенні профілактичних заходів у дітей Запорізького регіону.

Ключові слова: екологія, хімічні елементи, атмосферне повітря, вода, ґрунт, пилок, хатній пил.

 

 

Тебенчук Галина Михайлівна до 85-річчя від дня народження.

151