• Проблемні питання розвитку та реабілітації дітей, що народились передчасно 
ua До змісту

Проблемні питання розвитку та реабілітації дітей, що народились передчасно 

PERINATOLOGIYA I PEDIATRIYA.2014.4(60):40–44;doi10.15574/PP.2014.60.40 

Проблемні питання розвитку та реабілітації дітей, що народились передчасно 

Р.О. Моісеєнко 
Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, м. Київ, Україна 

Мета — висвітлити проблеми розвитку та реабілітації передчасно народжених дітей. 

Матеріали та методи. Об'єкт дослідження — система та мережа закладів медичної допомоги для новонароджених і дітей раннього віку. Використано національні та міжнародні підходи до системи надання допомоги дітям, які мають ризик виникнення інвалідності. Вивчено законодавчу базу та інші нормативно-правові акти України, що регулюють медичну допомогу дітям на державному, галузевому і локальному рівнях, а також підходи до надання медичної допомоги дітям із тяжкими захворюваннями в Німеччині. Використано методи системного підходу, структурно-логічного, змістовного аналізу, а також статистичний, інформаційно-аналітичний методи. 

Результати. Інтенсивні технології в охороні здоров'я суттєво збільшили виживаність дітей, що народились передчасно. Проте її рівень значно нижчий за відповідний у Баварії: в Україні у 2013 р. серед дітей, що народились із вагою 500,0–999,0 г, він становить 63,8%; 1000,0–1500,0 г — 89,7%. Це зобов'язує медиків поліпшувати якість акушерської та перинатальної допомоги, призначати раціональну терапію для зниження рівня інвалідизації передчасно народжених дітей, а також вирішувати  деонтологічне питання переведення окремих немовлят із вкрай тяжкими ураженнями на паліативну допомогу з використанням досвіду баварських медиків. 

Висновки. Зростання інвалідності серед дітей потребує подальшого впровадження системи їх комплексної реабілітації, розбудови принципів соціальної педіатрії. Необхідними є: розвиток мережі кабінетів катамнезу та центрів раннього втручання, а також зміна підходів до визначення інвалідності в дітей відповідно до класифікації основних категорій життєдіяльності та ступеня вираження обмежень. 

Ключові слова: недоношені, діти, малюкова смертність, кабінет катамнезу, раннє втручання, діти!інваліди, реабілітація. 

Література: 
 

1. Доброва-Крол Н. 2014. Раннее вмешательство: Ключевые аспекты и международный опыт. Междунар детский фонд ООН (ЮНИСЕФ). Киев: 48.

2. Доклад о состоянии здравоохранения в мире 2000 г. Системы здравоохранения: улучшение деятельности. Женева, 2000: 232.

3. Збірник нормативно-правових актів у сфері захисту прав дітей. Київ, Держкомсім'ямолодь, 2002: 318.

4. 1999. Здоровье-21. Основы политики достижения здоровья для всех в Европейском регионе ВОЗ / Всемирная организация здравоохранения. Европейское бюро. Европейская серия по достижению здоровья для всех. Копенгаген. 6: 310.

5. Кирилова ЛВ, Мартиненко ЯА. 2014. Якість життя дітей народжених з екстремально низькою масою тіла. Соціальна педіатрія та реабілітологія. 1(7): 13—14.

6. Мартинюк ВЮ. 2014. Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ України — 18 років співпраці між українськими та баварськими фахівцями. Соціальна педіатрія та реабілітологія. 1(7): 18—19.

7. 2014. Моніторинг стану здоров'я матері та дитини MATRIX — BABIES: аналітично-статистичний довідник протягом 2013 року щокварталу. За ред Голубчикова МВ; Центр мед статистики МОЗ України. Київ: 48.

8. Права дитини: збірник документів. Львів, Оскарт, 1995: 112.

9. 2014. Abstracts of the X Bavarian-Ukrainian Symposium. Соціальна педіатрія та реабілітологія. 1(7): 7—44.