• Особливості експресії ядерних стероїдних рецепторів в ендометрії у жінок з невдалими спробами запліднення in vitro в анамнезі
ua До змісту

Особливості експресії ядерних стероїдних рецепторів в ендометрії у жінок з невдалими спробами запліднення in vitro в анамнезі

HEALTH OF WOMAN. 2016.9(115):155–158; doi 10.15574/HW.2016.115.155 
 

Особливості експресії ядерних стероїдних рецепторів в ендометрії у жінок з невдалими спробами запліднення in vitro в анамнезі


Коцабин Н. В., Макарчук О. М.

Івано-Франківський національний медичний університет


Структурна та функціональна зрілість ендометрія формується в умовах динамічних коливань рівня стероїдних гормонів яєчників – естрогенів та прогестерону під час менструального циклу.


Мета дослідження: визначення реактивності ядерних рецепторів естрогенів-a (ЯРЕ) і прогестерону (ЯРП) у стромі та залозах ендометрія у ЛГ+6 – ЛГ+11 дні менструального циклу у жінок з невдалими спробами запліднення in vitro в анамнезі.


Матеріали та методи. Для вивчення реактивності ЯРЕ та ЯРП в ендометрії зразки були отримані під час гістероскопії у 42 пацієнток з безплідністю основної групи у ЛГ+6 – ЛГ+11 дні менструального циклу. У контрольну групу (КГ) увійшли 18 здорових жінок, які мали принаймні одну фізіологічну вагітність, що закінчилась народженням здорової дитини. Рецептивність ендометрія до статевих гормонів вивчали за імунопероксидазним методом з використанням мишачих МКА до рецепторів естрогенів-a (РЕ-a) (клон ID5, «DAKO», Данія) і до рецепторів прогестерону (РП) (клон A6, «DAKO», Данія). Інтенсивність забарвлення оцінювали за трибальною системою. Рівень експресії РЕ-a і РП встановлювали за допомогою розрахунку напівкількісного індексу: IRS = SI ґ PP, де IRS – індекс імунореактивності; SI – оптична інтенсивність забарвлення; PP – відсоток позитивно забарвлених ядер.


Результати. У жінок з невдалими спробами запліднення in vitro в анамнезі нормальна імунореактивність РЕ-a та РП відзначена у 8 (19,05%) випадках, тотальне зниження імунореактивності (середнього і тяжкого ступенів) РЕ-a та РП у залозах і стромі спостерігалось у 6 (14,29%) пацієнток. У всіх жінок КГ було встановлено нормальний рівень імунореактивності РЕ-a та РП. Заслуговує на увагу наявність поєднаної патології. Так, у 4 з 6 випадків поліп ендометрія виник на тлі хронічного ендометриту. У 4 жінок з простою неатиповою гіперплазією ендометрія (ПНГЕ) діагностовано вогнищеве неповноцінне відторгнення ендометрія у попередньому циклі та невідпо-відність структури ендометрія фазі циклу. У групі жінок з безплідністю висока реактивність рецепторів була тільки у 8 (19,05%) біоптатах. Відхилення морфологічної будови ендометрія у цій підгрупі спостерігалось вірогідно частіше, ніж у КГ: невідповідність фазі циклу виявляли у 12,50% випадків, ПНГЕ – у 55,00%, поліп ендометрія – у 12,50%, хронічний ендометрит – у 25,00%.


Заключення. Зміна імунореактивності рецепторів естрогенів-a і прогестерону відіграє важливу роль у формуванні невдач імплантації у жінок з невдалими спробами запліднення in vitro в анамнезі. Отримані дані підтверджують гіпотезу множинних факторів регуляції розвитку ендометрія у природних циклах та циклах ДРТ. Висока частота структурно-функціональної неповноцінності ендометрія є показанням для поглибленого дослідження та корекції стану ендометрія перед плануванням вагітності.


Ключові слова: безплідність, невдалі спроби, запліднення in vitro, імунореактивність, рецептори естрогенів-a, рецептори прогестерону.


Література:

1. Гюльмамедова І.Д. Сучасні погляди на діагностику та корекцію імплантаційної рецептивності ендометрія (огляд літератури) / І.Д. Гюльмамедова, О.С. Доценко, І.В. Савченко, О.А. Гюльмамедова // Таврический медико-биологический вестник. – 2013. – Т. 16, № 2 (2). – С. 169–175.

2. Оценка рецептивности эндометрия у пациенток с безуспешными программами экстракорпорального оплодотворения в анамнезе / Левиашвили М.М., Демура Т.А., Мишиева Н.Г., Файзуллина?Н.М., Назаренко Т.А., Коган Е.А. // Акушерство и гинекология. – 2012. – № 4/1. – С. 65–69.

3. Choby B.A. Endometrial biopsy. Gynecology and Female Reproductive System Procedures, 2015.

4. Li T.C. Evidence­based management of the couple with recurrent implantation failure / T.C. Li // ESHRE. – 2012. – O­088.

5. Macklon N. Laboratory: The embryoendometrial interface – role in implantation/developmental success / N. Macklon // The contribution of the endometrium University of Southampton, Academic Unit of Human Health and Development Mailpoint. European Society of Human Reproduction and Embryology: 29th Annual Meeting. Paramedical invited session. – London, United Kingdom, 7–10 July 2013.