• Новий підхід до аналізу функціонального стану організму дітей та підлітків з цукровим діабетом 1 типу
ua До змісту Повний текст статті

Новий підхід до аналізу функціонального стану організму дітей та підлітків з цукровим діабетом 1 типу

SOVREMENNAYA PEDIATRIYA.2018.2(90):37-46; doi 10.15574/SP.2018.90.37

Майданник В. Г., Файнзільберг Л. С., Дуккарт К. Б., Морозик А. О., Кондратюк О. С.
Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, м. Київ, Україна
Міжнародний науковонавчальний центр інформаційних технологій і систем НАН і МОН України, м. Київ

Мета — подальше вивчення оригінального методу оцінки функціонального стану організму дітей і підлітків з цукровим діабетом 1 типу (ЦД1).
Матеріали і методи. Обстежено 23 дитини з ЦД1 типу і 22 практично здорових школяра. Дослідження проводили за допомогою діагностичного комплексу «ФАЗАГРАФ®». Обчислювалися показники електрокардіограми (ЕКГ) і варіабельності ритму серця (ВРС) у стані спокою, на висоті навантаження і в період реституції, які утворюють п'ять класів характерних патернів. Визначалися розподіли патернів у групах.
Результати. Встановлено, що для показників AMo та ІН домінантними були патерни класу «Мінімум», а для SDNN і RMSSD — класу «Максимум». У хворих дітей у 26,1% випадків спостерігалися атипові патерни «Мінімум» для показника SDNN і в 43,5% — для показника RMSSD. Нетипова реакція на навантаження для показника Pnn50 зустрічалася у 56,5% хворих, в той час як у здорових — тільки у 9,5% (p=0,95). Для показника симетрії зубця Т (βT) у дітей з ЦД1 в 26,1% випадків спостерігалися атипові патерни «Зростання» порівняно з 14,3% у здорових дітей. Подібна реакція спостерігалася і для показника середньоквадратичного відхилення симетрії зубця Т (СКВ βT).
Висновки. Виявлення нетипових патернів, що характеризують динаміку показників ВРС і ЕКГ в результаті проби з фізичним навантаженням, можна вважати достовірним діагностичним маркером діабетичної кардіоміопатії.
Ключові слова: цукровий діабет, адаптаційно-пристосувальні реакції, симетрія зубця Т, ФАЗАГРАФ®.

Література

1. Васильева РМ. (1989). Состояние центральной гемодинаміки у детей школьного возраста при выполнении физических нагрузок разной мощности. В книге ЛЕ Любомирский (ред.). Нормирование нагрузок в физическом воспитании школьников. Москва: Педагогика: 39—58.

2. Вентцель ЕС. (1969). Теория вероятности. Москва: Наука.

3. Горбунова ИА. (2009). Влияние дозированной физической нагрузки на процессы адаптации и дизадаптации сердечно-сосудистой системы у детей в норме и при патологии. http://www.dissercat.com/content/vliyanie-dozirovannoi-fizicheskoi-nagruzki-na-protsessy-adaptatsii-i-dizadaptatsii-serdechno#ixzz-fOlfkIzY.

4. Майданник ВГ, Суліковська ОВ. (2005). Спектральний аналіз варіабельності серця у дітей при різних захворюваннях. Педіатрія, акушерство та гінекологія. 1: 32—39.

5. Майданник ВГ, Хайтович НВ, Файнзильберг ЛС, Степанов ВА, Владимирова АА, Мисюра ЛИ. (2013). Симметрия зубца Т на электрокардиограмме как маркер кардиометаболического риска у школьников. Международный журнал педиатрии, акушерства и гинекологиию. 4(3): 35—39.

6. Морозик АА, Файнзильберг ЛС. (2015). Диагностическая значимость сочетанного анализа электрокардиосигнала на фазовой плоскости и вариабельности ритма сердца у детей с диабетической кардиомиопатией. Международный журнал педиатрии, акушерства и гинекологии. 7(1): 11—17.

7. Файнзильберг ЛС, Ориховская КБ. (2015). Информационная технология оценки адаптационных резервов организма в полевых условиях. Кибернетика и вычислительная техника. 181: 4—22.

8. Файнзильберг ЛС. (2013). Компьютерная диагностика по фазовому портрету электрокардиограммы. Киев: Освита Украины.