Чи всім потрібний додатковий колаген і де його брати?

ЩО ТАКЕ КОЛАГЕН

Колаген – це білок, що складається переважно із трьох амінокислот: гліцину, проліну та гідроксипроліну, а також гідроксилізину. Гліцин та пролін ми синтезуємо самі, а ось лізин маємо спожити із їжею. Це незамінна амінокислота. Гідроксипролін та гідроксилізин роблять в уже синтезованому протоколагені ферменти гідроксилази. Для цієї реакції потрібна аскорбінова кислота, тобто вітамін С. Поза клітинами-фібробластами колагенові волокна проходять збірку та поєднуються поперечними зшивками, які забезпечують пружність і міцність каркасу.

 

Колаген у шкірі руйнується і замінюється новим. Його утворення підтримують статеві гормони: естрогени у жінок, тестостерон у чоловіків. Колаген може псуватися внаслідок вільнорадикальних процесів у шкірі, а також завдяки дії ультрафіолету. Останній процес називається фотостарінням, і він має досить довготривалий ефект. Вмикаються гени руйнації колагену, і пригнічуються гени синтезу.

 

Отже, щоб у шкірі чи інших органах був колаген, потрібні незамінні амінокислоти, вітамін С, певний рівень статевих гормонів та відсутність тривалої дії ультрафіолету. Незамінні амінокислоти можна спожити не лише в добавках колагену, а колаген із крему, навіть його пептиди, якщо вони не завбільшки з 2–3 амінокислоти, у шкіру не проникнуть. І точно не вбудуються.

 

ЯКІ Є ДОКАЗИ ЕФЕКТИВНОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ДОБАВОК КОЛАГЕНУ?

При остеоартриті (ОА), коли руйнується внутрішня поверхня суглобів, протокол радить місцеве застосування нестероїдних протизапальних препаратів. Про колаген чи інші “хондропротектори” не йдеться. Проте метааналіз досліджень, коли люди з ОА приймали колаген, повідомляє, що вони якийсь час відчувають менший біль, але нічого не відновлюється. У довготривалій перспективі добавки зовсім не рятують. Наразі є лише свідчення, що жодні добавки неефективні в якості ліків від ОА. Тож якщо ви бігаєте, і вам радять пити колаген, бо “стираються коліна”, не погоджуйтеся. Поки у вас нормальний індекс маси тіла і здоровий раціон, ОА вам не загрожує.

 

Ревматоїдний артрит (РА) – хронічна, пов’язана із запаленням, автоімунна хвороба, коли в суглобах руйнується хрящ. Протокол лікування РА також не передбачає застосування колагену. Але уже не перше десятиріччя досліджують вплив добавок із колагеном на стан пацієнтів. Деякі роботи виявили покращення стану суглобів і зменшення болю та набряку, але за умови, що в пацієнтів немає автоантитіл до колагену. Тобто не кожен випадок РА супроводжується руйнацією колагену.

 

Загоєння ран. Колаген корів та нільської тілапії — ефективний новітній матеріал для покриття ран. Локальне застосування колагенової сітки активує роботу фібробластів — клітин дерми, які утворюють колаген та інші компоненти матриксу та беруть участь у загоєнні ран. Це не добавки, це – нові матеріали і випадок, коли колаген знаходить застосування у медицині.

 

Пружність і цілісність шкіри. Колаген є джерелом амінокислот. Чи увійдуть вони до складу нового колагену, залежить від гормонального фону, наших енергозатрат, перебування на сонці та потреби шкіри у відновленні. Деякі дослідження справді показали, що люди, які протягом кількох місяців щодня споживали колаген, мали більш пружну шкіру, а пролін із пептидів колагену ефективно доходить до шкіри.

 

Цікавий бік питання відкривають пептиди колагену. Його розщеплення у кишечнику може бути неповним, і ди-, три- чи навіть трохи більші пептиди (фрагменти білка із двох, трьох чи більше амінокислот) проникають у кров. Пептиди можуть активувати фібробласти шкіри і сприяти утворенню ними гіалуронової кислоти та еластану, а також брати на себе удар вільних радикалів і тим самим захищати шкіру від деяких аспектів фотостаріння.

 

Люди із пролежнями. Рандомізовані дослідження, проведені в кількох клінічних центрах, показали ефективність доповнення раціону хворих із пролежнями 10 грамами пептидів колагену, залізом та вітаміном С.

 

ДЕ ВЗЯТИ КОЛАГЕН

Дослідження, проведені ще в 1980-ті, довели, що колаген успішно розщеплюють ферменти нашого шлунка і підшлункової залози. Але подальші роботи показали, що якщо пити частково розщеплений (гідролізований) колаген, то рівень амінокислот у крові зростає швидше. З рештою, вони все одно потрапляють у кровотік. Усім відомий частково гідролізований колаген — желатин. Ви можете його додавати до фруктових пюре і робити желе — це поєднає вітамін С, флавоноїди з амінокислотами колагену. Колаген чи його амінокислоти є в рибній юшці та холодці, тож можете час від часу готувати драглисті страви. Хоча це все одно не гарантує, що амінокислоти дістануться фібробластам шкіри, а не стануть джерелом енергії чи м’язами, приміром.

 

Ви можете пити колаген або його пептиди. Якщо не болить шлунок і добре відбувається травлення, ніхто цього не забороняє. У дослідженнях на мишачій моделі старіння фігурують дози 400–800 мг/кг ваги. Тобто якщо перевести на людей, особі вагою 60 кг слід щодня їсти принаймні 24 грами колагену. Це як велика пачка желатину і половина денної порції білка — забагато. Людям радять їсти його 5–15 грамів на добу. У дослідженнях на людях переважно використовували дозу 3–8 грамів на добу упродовж кількох місяців.

 

Джерело

Інші новини