• Helicobacter pylori у дітей: сучасні підходи до діагностики і шляхи оптимізації терапії
ua До змісту

Helicobacter pylori у дітей: сучасні підходи до діагностики і шляхи оптимізації терапії

SOVREMENNAYA PEDIATRIYA2014. 5(61):119-127; doi 10.15574/SP.2014.61.119 

Helicobacter pylori у дітей: сучасні підходи до діагностики і шляхи оптимізації терапії

О.Г. Шадрін, Н.Е. Зайцева, Т.А. Гариничева 
Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України, м. Київ 
Дитячий міський гастроентерологічний центр, м. Київ, Україна 
Амбулаторно-консультативне відділення міської клінічної лікарні ім. Б.Я. Резника, м. Одеса, Україна

Мета: оцінка ефективності і безпечності схем потрійної терапії з використанням ніфурателю для ерадикації Helicobacter pylori у педіатричній практиці.

Пацієнти і методи. Під спостереженням знаходились 60 дітей віком від 6 до 17 років. Обстеження включало збір скарг та анамнезу захворювання, лабораторні та інструментальні методи дослідження. Головною скаргою у всіх пацієнтів був біль.

Результати. У ході обстеження було виявлено наступну патологію, асоційовану з хелікобактерною інфекцією: хронічний гастрит — 15 (25%), хронічний гастродуоденіт — 39 (65%), виразкова хвороба ДПК — 6 (10%) дітей. Для ерадикації Helicobacter pylori у дітей віком від 6 до 12 років (18 осіб) застосовувалася потрійна схема, що включала препарат колоїдного субцитрату вісмуту у поєднанні з амоксициліном і ніфурателем, у дітей старше 12 років (42 особи) — омепразол у поєднанні з амоксициліном і ніфурателем. У результаті лікування у всіх пацієнтів відмічено виразну позитивну клінічну динаміку і досягнуто високих показників ерадикації Helicobacter pylori.

Висновки. Встановлено високу і достатню ефективність схем ерадикації Helicobacter pylori першої лінії у дітей до 12 років (88,8%) і у детей старше 12 років (87,5%). Швидке купірування клінічних симптомів, добра переносимість і безпечність даних режимів терапії дозволяє рекомендувати їх у лікуванні гелікобактер-асоційованих захворювань шлунково-кишкового тракту у дітей.

Ключові слова: Helicobacter pylori, ерадикація, потрійна терапія.