• Цитологічне дослідження осадової частини слини у дітей з обмеженими можливостями 
До змісту

Цитологічне дослідження осадової частини слини у дітей з обмеженими можливостями 

SOVREMENNAYA PEDIATRIYA.2015.4(68):132-134; doi 10.15574/SP.2015.68.132 

Цитологічне дослідження осадової частини слини у дітей з обмеженими можливостями 
 

Гавриленко М. А. 
Запорізький державний медичний університет, Україна 

 

Мета: провести цитологічне дослідження осадової частини слини у дітей з обмеженими можливостями, що страждають на генералізований пародонтит (ГП). 
 

Пацієнти і методи. У дослідження було включено 54 дитини віком від 12 до 18 років, що проходили лікування основного захворювання на базі КУ «Запорізька обласна дитяча клінічна лікарня». Досліджувалася нестимульована ротова рідина (змішана слина), яку збирали вранці натщесерце шляхом спльовування у стерильну пробірку. Осадову частину слини переносили на стерильне знежирене скло, висушували, фарбували за Романовським—Гімзе, переглядали під мікроскопом у 10 полях зору. 
 

Результати. У дітей, що хворіють на ГП, по відношенню до групи порівняння (практично здоровий пародонт) виявлено зростання кількості лейкоцитів у середньому у шість разів та зменшення кількості епітеліальних клітин у середньому вдвічі. Це свідчить про наростання запальних та деструктивних процесів у тканинах пародонта, незважаючи на проведення місцевої протизапальної терапії та покращення гігієнічного догляду за порожниною рота. 
 

Висновки. Вивчення ротової рідини необхідно проводити в динаміці, з періодичністю 6 та 12 місяців після призначеного лікування, для контролю ефективності терапії та її корекції. 
 

Ключові слова: діти з обмеженими можливостями, генералізований пародонтит, ротова рідина. 

Література: 
1. Данилевский НФ, Магид ЕА, Мухин НА, Миликевич ВЮ. 1993. Заболевания пародонта. М, Медицина: 320.

2. Левицкий АП. 2005. Лизоцим вместо антибиотиков. Одеса: 74.

3. Мащенко ИС. 1980. Особенности патогенеза, клиники и лечения пародонтоза у больных с аутоиммунизацией организма. Автореф. дис. д-ра мед. наук. К: 37.

4. Мельничук ГМ. 2005. Цитокиновый профиль слюны у больных генерализованним пародонтитом. Совр стоматол. 3: 71—73.

5. Чумакова ЮГ, Перова АИ, Мороз ОВ, Запорожец НН. 2001. Содержание лизоцима в различных биологических жидкостях организма у больных с воспалительными заболеваниями пародонта. Вісн стоматол. 2: 26—28.

6. Якобисяк М. 2004. Імунологія. Переклад за ред. проф. ВВ Чоп'як. Вінниця, Нова книга: 672.

 

 

135