Обережно: негатив породжує негатив
Контакты:
+38 096 338-65-75
Электронный адрес:
info@med-expert.com.ua

Обережно: негатив породжує негатив

Через різні обмеження та соціальне дистанціювання протягом пандемії, мільйони людей мали багато часу для себе. Можливо, багато хто наповнив той час випічкою хліба, довгими прогулянками чи відеоіграми, проте роздуми у ці періоди були неминучими. Разом із цими роздумами зростали депресії та тривоги, що, імовірно, було пов'язане з тією ж мозковою мережею, яка, як вважають фахівці, підтримує блукаючий розум, що називається мережею пасивного режиму роботи мозку. Для довідки: блукаючий розум – це така нечітка думка, яка стоїть між конкретною ситуацією, яку переживає людина, та ідеями, які циркулюють в її голові.

Вчені, що зацікавилися цією мережею, хотіли зрозуміти, як блукаючі думки можуть привести деяких людей до зануреного у роздуми стану, в якому знову виникають одні й ті ж негативні думки. Щоб зрозуміти ці закономірності, вони записали понад 2000 думок, вимовлених вголос 78 учасниками дослідження, які дозволили своєму розуму розмірковувати протягом лише 10 хвилин.

Старший науковий співробітник, доктор медичних наук Джессіка Ендрюс-Ханна, доцент кафедри психології із Університету Арізони (Тусон, Арізона), та її колеги сподівалися, що аналіз думок під час потоку свідомості може дати уявлення про те, як люди застряють у негативних ментальних спіралях.
Вчені виявили, що більшість учасників думають про сьогодення чи майбутнє словами, які не були ні особливо негативними, ні позитивними. Майже три чверті думок були внутрішньо зосереджені на своїй особі або були образними.

Але дослідники виявили цікаву закономірність щодо негативних думок. Чим більш негативними ставали чиїсь думки, тим більше зростала ймовірність, що наступна ідея буде пов’язана із попередньою, негативною. Іншими словами, негативні думки викликали ланцюгову реакцію більш негативних думок.
Навпаки, позитивні думки, як правило, супроводжувалися абсолютно не пов'язаними між собою роздумами, що свідчить про справжню розумову звивистість. Дослідження припускає, що негатив має тенденцію звужувати діапазон думок, тоді як позитив має тенденцію розширювати його в періоди, коли розум блукає.

Дослідники також виявили, що негативні думки, які були зосереджені на собі та на минулому, частіше призводять до задумливих думок. І тоді рідше з’являються позитивні думки.
Більшість учасників дослідження були молодими та освіченими людьми і, можливо, говорили лише те, що їм було зручно, щоб почули дослідники. А оскільки автори вивчення не запитували учасників про їхній настрій, то не змогли пов’язати конкретні моделі мислення з будь-якими станами психічного здоров’я.
Хоча висновки вчених, які були опубліковані в журналі Scientific Reports, самі по собі не вказують на виникнення депресії або тривоги, вони можуть стати відправною точкою для майбутніх досліджень того, як власне починаються негативні послідовності думок, і, можливо, як їх можна розвіювати.
 


Джерело

Что еще почитать: