Новий закон про мобілізацію: що змінилося після 18 травня
Контакты:
+38 096 338-65-75
Электронный адрес:
info@med-expert.com.ua

Новий закон про мобілізацію: що змінилося після 18 травня

18 травня в Україні вступив у дію новий закон про мобілізацію.

З основного – скасування строкової служби, обмежене коло людей, які можуть доглядати за рідними, зміни щодо відстрочки та термінів оновлення облікових даних. ГК «МедЕксперт» поспілкувався з PhD, адвокатом та експертом із медичного права Наталією Лісневською щодо нововведень і дізналося, чи загрожує військовозобовʼязаним кримінальна відповідальність за неоновлення даних та чи збільшуються повноваження працівників територіального центру комплектування і соціальної підтримки (ТЦК і СП) під час перевірок на вулицях міст України.


Зміни щодо військового обліку

До 18 травня військовий облік вели лише в ТЦК і СП, після набрання чинності нового закону чоловіки можуть стати на облік додатково у ЦНАПах та через електронний кабінет. Міністерством оборони України створений додаток «Резерв+», у якому всі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні оновити дані, що зберігатимуться в єдиному реєстрі «Оберіг». З 18 червня у застосунку також зʼявиться QR-код, за яким можна отримати інформацію про статус військовозобовʼязаного.

Вручення та отримання повісток. Які повноваження у працівників ТЦК
і СП?

Вручення повістки в ЦНАПі та застосунку не є правомірним. Після оновлення даних особою працівники ТЦК і СП, якщо в цьому буде необхідність, можуть викликати її за новою адресою.
Також повідомлення телефоном від працівників ТЦК стосовно вимоги з’явитися на певну дату до ТЦК і СП не є правочинним. Особа має оновити власні дані, а працівники ТЦК і СП можуть звʼязатися з нею в разі виникнення певних питань стосовно її облікових даних, але повістки все одно повинні або вручатися особі, або надсилатися їй.

Повістки, як і раніше, можуть вручатися працівниками ТЦК і СП, співробітниками силових структур, представниками органів місцевого самоврядування, головами ОСББ та керівниками навчальних закладів.

Стосовно поліцейських, то їхні повноваження не збільшуються, вони мають право тільки супроводжувати процес вручення повістки.
Як і в попередній редакції, такі повноваження працівників ТЦК і СП, як самостійно доставляти особу до відповідного центру, не передбачені. Якщо особа отримала повістку і не з'явилася, то тільки тоді поліція може вручити повістку, якщо поліція не може цього зробити, то повістка надсилається поштою. Самостійно працівники ТЦК і СП не уповноважені це здійснювати, але фактично по всій Україні спостерігаються порушення, тому можна викликати поліцію, фіксувати на камеру і звертатися до керівництва ТЦК і СП і/або суду.



Що зміниться для жінок, студентів та військовослужбовців?
  • Зміни для жінок новим законом не передбачені. Ті, які були військовозобовʼязаними, зокрема медичні працівниці, й надалі мають оновлювати власні військово-облікові дані.
Тобто і у воєнний, і у мирний час жінки-медики можуть мобілізуватися лише добровільно. Примусово їх ніхто не може мобілізувати. Ось така норма набула чинності.
Як і раніше, ті жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають обов’язковому взяттю на військовий облік, а ті, які мають споріднену спеціальність, визначену наказом Міністерства оборони України, можуть ставати на військовий облік за бажанням. Наказом Міністерства оборони України передбачений перелік спеціальностей, який не зазнав жодних змін (останні були ще у 2022 році)
  • Щодо студентів внесені зміни стосовно умов відстрочки. Зокрема, якщо раніше всі студенти денної або дуальної форми навчання підлягали відстрочці від мобілізації, то тепер це поширюється лише на тих, хто здобуває освітній рівень уперше.
Тобто відстрочка передбачена, якщо особа вже бакалавр і продовжує навчатися на магістра. Однак відстрочка не передбачена в разі здобуття другої вищої освіти, якщо особа має ступінь магістра.
На сьогодні немає жодних змін стосовно того, що студент при вступі повинен мати військово-облікові документи. Однак ще у 2023 році Міністерством освіти і науки України виданий лист, згідно з яким, військовозобовʼязані повинні надати військово-облікові документи, тобто це все вже «працювало» з минулого року. Наскільки відомо, то одні навчальні заклади дотримувалися вимог цього листа, інші – ні, тобто стратегія в кожного вишу своя.
  • Для військовозобов'язаних також внесений ряд змін. Зокрема, вилучений статус обмежено придатних. Відповідно ті, хто отримали такий статус, зобов'язані повторно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК).


Кого з-поміж жінок-медиків можуть мобілізувати?

Якщо жінка є медичним працівником та перебуває на військовому обліку, її можуть мобілізувати.
Згідно із законодавством, на військовий облік беруть жінок, які:
  • мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України;
  • придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.
Медична спеціальність входить до переліку, тому медичні сестри, а також інші медичні працівники є військовозобов’язаними.



Перелік спеціальностей або професій, після одержання яких жінки
повинні стати на військовий облік:
  • фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
  • стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
  • біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
  • професіонали в галузі наук про життя та медичних наук, а також медицини (крім медичних сестер);
  • професіонали в галузі лікувальної справи, стоматології, наукові співробітники (стоматологія), стоматологи, фармації, провізори;
  • професіонали медико-профілактичної справи, наукові співробітники;
  • інші професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства);
  • допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, фізіотерапії, фармації (крім медичних сестер), медичні асистенти, дантисти-асистенти, фізіотерапевти та масажисти, фармацевти, інші асистенти професіоналів у галузі сучасної медицини (крім медичних сестер);
  • професіонали патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології;
  • патологи, токсикологи, фармакологи, фізіологи та епідеміологи, наукові співробітники (лікувальна справа), лікарі, фахівці в галузі медико-профілактичної справи, професійні медичні сестри та акушерки, професіонали в галузі сестринської справи та акушерства;
  • медичні сестри та акушерки, гігієністи, окулісти та оптики, медичні сестри та акушерки, що асистують професіоналам, помічники професіоналів-акушерів;
  • оператори медичного устаткування, робітники, що обслуговують устаткування з виробництва фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів в охороні здоров’я.



Неоновлення
персональних даних. Відповідальність?

З 18 травня у військовозобов'язаних є 60 днів для оновлення даних. Це потрібно зробити і тим, хто вже оновив дані до квітня цього року. Якщо особа цього не зробить, то порушить порядок мобілізації, у такому разі її можуть оштрафувати. Розмір штрафу становить від 17000 до 25500 гривень.
Після штрафу працівники ТЦК І СП можуть доручити поліцейським доставити особу для оновлення даних та проходження ВЛК. Якщо поліція не зможе знайти людину, то на поштову адресу надсилатимуть вимогу зʼявитися до ТЦК і СП.
Якщо все ж таки особа протягом 10 днів не з'явиться, тоді вже може бути порушене питання щодо притягнення до відповідальності, шляхом обмеження права керувати транспортним засобом. Але для цього працівники ТЦК і СП мають звернутися до суду.
Кримінальна відповідальність (як була передбачена, так і зберігається)  – строк до пʼяти років позбавлення волі за ухиляння від мобілізації. Але для цього потрібно пройти декілька стадій —адміністративне порушення, відмова зʼявитися до ТЦК і СП, відмова від ВЛК, відмова від військової служби.



У кого є право на відстрочку?

Відмову у відстрочці можуть отримати чоловіки, у яких дружина має третю групу інвалідності, право на неї матимуть лише в разі наявності підтвердженої другої групи.
Також є обмеження щодо догляду. З 18 травня відстрочку по догляду можуть надати лише, якщо догляд здійснюється за родичами першого ступеня спорідненості: дружина, батьки, діти. А щодо другої групи спорідненості (до прикладу, бабуся чи дідусь), то відстрочку можуть дати лише, якщо військовозобовʼязаний не має матері чи батька або ж вони також потребують догляду.
Передбачене також право на відстрочку всіх осіб з інвалідністю. Тобто вони можуть бути призвані на військову службу тільки за контрактом, за власним бажанням. Раніше такого уточнення не було!



Чи існує зараз строкова служба?

З 18 травня строкова служба офіційно скасована. Замість неї запроваджена обов'язкова базова військова підготовка при навчальних закладах.
Під час дії воєнного стану передбачений скорочений термін — три місяці, а в загальному – півроку. Така підготовка проводитиметься під час навчання (хоча і поза навчальним процесом), нікуди окремо їхати не потрібно, ніхто не забиратиме студентів із навчальних закладів.
Базова військова підготовка розпочнеться з 2025 року.



Хто не підлягає мобілізації?

Військовозобов’язані жінки-медики не підлягають призову під час мобілізації, якщо вони:
  • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
  • визнані відповідно до висновку ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців.
Якщо жінка-медик заброньована, то вона, навіть якщо дає згоду на призов, не може бути мобілізована, оскільки в неї є відстрочка. За законом, ТЦК і СП не мають повноважень забрати її, оскільки вона не підлягає мобілізації навіть за її згоди!

Крім того, жінка звільняється від мобілізації, якщо вона має на утриманні:
  • троє і більше дітей віком до 18 років;
  • дитину з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років;
  • дитину з інвалідністю, яка має будь-які види порушень функцій організму III-IV ступеня;
  • повнолітню дитину, яка є особою з інвалідністю I або II групи, до досягнення нею 23 років;
  • дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 18 років.
Якщо жінка-медик самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років або зайнята постійним доглядом за особами, які цього потребують, вона теж не може бути мобілізована.



Чи існує окрема процедура мобілізації жінок-медиків?

Мобілізація жінок-медиків не відрізняється від традиційної.
Спочатку жінка отримує першу повістку від працівника ТЦК і СП, у якій зазначені час і день, коли необхідно прийти до ТЦК і СП.
Потім потрібно пройти медичну комісію, на якій вирішать, чи може жінка проходити військову службу.
Якщо рішення про мобілізацію буде прийнято, медик отримає мобілізаційне розпорядження.

Після цього жінка зобов’язана:
  • з’явитися до військової частини або на збірні пункти територіального центру комплектування в зазначений термін;
  • взяти з собою оригінали документів, вказаних у повістці, а також, за потреби, оригінали документів, які підтверджують підстави для звільнення від мобілізації;
  • повідомити свого керівника про призов, надати заяву та мобілізаційний документ для оформлення наказу про звільнення від роботи у зв’язку з призовом на військову службу під час мобілізації.



Чи можлива альтернативна служба в Україні під час мобілізації?

У редакції Закону України, що вступив у дію 18 травня, не визначена можливість відстрочки для осіб, які раніше проходили альтернативну службу. Це право надається лише в мирний час. Під час мобілізації альтернативна служба в Україні не застосовується. Захист території України є обов’язком кожного громадянина віком від 18 до 60 років. Тому релігійні та інші переконання не є підставою для звільнення від мобілізації.

Проаналізувавши чинне законодавство України щодо питання альтернативної служби під час мобілізації, можна побачити законодавчу прогалину. Наразі не існує окремого нормативного документа, який би регулював це питання.

Закон України «Про альтернативну (невійськову) службу» дозволяє такий вид під час строкової військової служби, якої наразі вже немає. Також в умовах воєнного або надзвичайного стану законодавцем можуть встановлюватися окремі обмеження прав громадян на проходження альтернативної служби із зазначенням терміну дії цих обмежень.
Отже, альтернативна служба в Україні у воєнний час не застосовується.

Что еще почитать: