• Фактори ризику та прогнозування розвитку функціональних і хронічних запальних захворювань кишечнику в дітей раннього віку
ua До змісту

Фактори ризику та прогнозування розвитку функціональних і хронічних запальних захворювань кишечнику в дітей раннього віку

PERINATOLOGIYA I PEDIATRIYA.2014.1(57):51-55; doi 10.15574/PP.2014.57.51 

Фактори ризику та прогнозування розвитку функціональних і хронічних запальних захворювань кишечнику в дітей раннього віку

 

 

Марушко Р.В.

ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України», м. Київ, Україна

 

УДК 616.34_002_036.12_053.4

 

Мета — визначити основні значущі фактори ризику та спрогнозувати розвиток функціональних захворювань кишечнику та хронічного неспецифічного невиразкового коліту в дітей раннього віку.

 

Пацієнти та методи. Ретроспективні дослідження проведено з використанням методу анкетування батьків та аналізу медичної документації 344 дітей віком від 6 місяців до 3 років життя, у тому числі 146 дітей із функціональним закрепом, 64 дитини з функціональною діареєю та 146 дітей із хронічним неспецифічним невиразковим колітом. До контрольної групи увійшло 50 практично здорових дітей аналогічної статі і віку. У групах дітей ретроспективно визначено частоту факторів ризику. Для порівняння здобутих даних між різними групами використано критерій Пірсона 2 та розраховано відносні ризики (relative risk, RR) з 95% довірчими інтервалами. Для прогнозування розвитку функціональних захворювань кишечнику і хронічного неспецифічного невиразкового коліту застосовано метод дискримінантних функцій на підставі аналізу 51 істотної ознаки.

 

Результати. Математичний аналіз факторів ризику розвитку захворювань кишечнику дав змогу виділити найбільш значущі з них, зокрема, обтяжену спадковість щодо захворювань травної системи, у тому числі захворювань кишечнику, ускладнення в період вагітності та патології пологів, екстрагенітальні захворювання жінок, хронічні захворювання жінок, які характеризуються довготривалим перебуванням в організмі умовно-патогенних або патогенних бактерій, порушення характеру вигодовування та принципів раціонального харчування дітей, а також високий інфекційний індекс і перенесені інфекції в анамнезі. За допомогою методу дискримінантних функцій виявлено істотні чинники, які відграють значну роль у розвитку функціональних захворювань кишечнику та хронічного неспецифічного невиразкового коліту.

 

Висновки. Визначення факторів ризику розвитку та застосування алгоритму прогнозування функціональних захворювань кишечнику та хронічного неспецифічного невиразкового коліту дає змогу розробити ефективні лікувально%профілактичні заходи з метою зниження частоти та попередження формування цих захворювань на ранніх етапах.

 

Ключові слова: діти раннього віку, фактори ризику, прогнозування, функціональні захворювання кишечнику, хронічний неспецифічний невиразковий коліт.

 

Література:

1. Бабич ПН, Чубенко АВ, Лапач СН. 2004. Применение современных статистических методов в практике клинических исследований. Сообщение второе. Применение критерия хи-квадрат. Укр мед часопис 40;2: 138—144.

2. Бабич ПН, Чубенко АВ, Лапач СН. 2005. Применение современных статистических метолов в практике клинических исследований. Сообщение третье. Отношение шансов. Понятие, вычисление и интерпретация. Укр мед часопис 46;2: 113—119.

3. Беляева ИА. 2007. Дисфункция пищеварительного тракта у детей грудного возраста, перенесших церебральную ишемию. Автореф дис. … д.мед.н. М: 47.

4. Ткачев АВ, Мкртчян ЛС, Никитина КЕ и др. 2012. Воспалительные заболевания кишечника: на перекрестке проблем. Практ медицина 58;3: 17—22.

5. Баранов АА, Альбицкий ИЮ, Валиуллина СА. 2005. Изучение качества жизни детей — важнейшая задача современной педиатрии. Обзор научно-исследоват работ по педиатрии. М: 83—88.

6. Шадрін ОГ, Марушко РВ, Марушко ТЛ та ін. 2010. Функціональне харчування та запальні захворювання кишечнику в дітей раннього віку. Совр педиатрия 34;6: 82—86.